Yeni Pandemilere Neden Olabilecek 10 Hayvan

Erkan Karadeniz
Okuma Süresi: 3 Dakika

2019 ve 2020, hepimiz için bir pandemi yılı olarak geçti. Dilimize pandemiye dair yeni kelimeler, sağlık bilgilerimize de her gün bir yenisini ekledik. Covid-19 pandemisinin var olduğu ilk günden itibaren Çin’in Wuhan kentinde karantina gibi çeşitli sağlık önlemleri alındı. Dünyanın bir anda pandeminin etkileriyle baş başa kalmasıyla ülkemiz de ilk hastanın varlığını bildirdi. Türkiye, pandemiyle mücadelede öncü sağlık hizmetleri ile başarılı girişimlere imza attı.

Pandemiyle mücadele çerçevesinde kat edilen yollar, pandemiye neden olabilecek canlıların bilim adamları tarafından araştırılmasına ve tespit edilmesine ilişkin çalışmalara yönlendirdi. İngiltere’de Liverpool Üniversitesi bünyesinde Maya Wardeh tarafından yapılan ve Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmanın neticesine göre, gelecekte pandemiye neden olabilmesi muhtemel canlıların geçmişe kıyasla daha fazla oranda olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

Millbrook’da yer alan Cary Ekosistem Çalışmaları Enstitüsü’nde hastalık ekolojisi uzmanı Barbara A. Han, hayvanların Covid-19 virüsüne yatkınlıklarını tespit etmek amacıyla mevcut algoritmaların içerisine eklenen yeni kombinasyonlarla söz konusu birçok canlının Covid-19 virüsünü yayabilme oranının yüksek olduğunu açıkladı.

1. Çiftlik Domuzu

Geçmiş yıllarda ortaya çıkan birçok hastalıkta söz konusu olan ve aynı anda bünyesinde birçok virüsü barındırabilen çiftlik domuzunun yeni pandemilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.

2. Ev Kedisi

Covid-19 pandemisinin başladığı ilk günden bu yana kedilerde virüse yönelik vakalarda çoğalma neticesinde uzmanlar kedilerin virüs taşıma ve yayma tehlikelerinin olduğunu duyurdu.

3. Asya Misk Kedisi

Asya misk kedisinin diğer koronavirüs türleriyle bağlantılı olması ve insanlarla iletişimi yüksek bir tür olması nedeniyle neden olabileceği tehlike konusunda uzmanlar tarafından uyarılar yapıldı.

4. Afrika Yeşil Maymunu

İnsan yapısı ile oldukça fazla benzerlik gösteren Afrika yeşil maymunu, uzmanlar tarafından dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizilen canlı türlerinden bir tanesi.

5. Manda

Bilim insanları araştırmanın neticesinde, çiftliklerde yaygın olarak bulunan ve süt üretim aktivitelerinde rol alan mandaların, Covid-19’a yönelik yüksek duyarlılıkları olduğunu açıklandı.

6. Tek Hörgüçlü Deve

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar neticesinde tek hörgüçlü devenin geçmiş yıllarda Mers isimli virüsü taşıdığı ve çeşitli virüsleri insanlara bulaştırmada etkin rol oynadığı açıklandı.

7. Kızıl Tilki

Kürkü için yetiştirilen kırmızı tilkinin gelecekte çeşitli pandemilere neden olabileceği açıklanırken; hızlı ve çevik yapısı sayesinde doğada yer alan diğer türlere de bulaştırma olasılığının yüksek olduğuna yer verildi.

8. Pangolin

Pangolin, Covid-19 pandemisinin başladığı ilk günden bu yana en tehlikeli canlılar arasında gösteriliyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre pangolinler 10’dan fazla virüse ev sahipliği yapabilir.

9. At Nalı Yarasası

Covid-9 pandemisinin başladığı ilk günden beri yarasalar çeşitli virüsler ile ilişkilendiriliyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre at nalı yarasası bünyesinde 68 farklı koronavirüsü barındırabiliyor.

10. Kirpi

Yapılan birçok araştırmanın neticesinde kirpinin aslında beklenenden daha fazla virüs taşımaya müsait olduğu ve yeni pandemilere neden olabilme oranının yüksek olduğu açıklandı.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap