Anasayfa » Yaşlanmadan Önce Yapmanız Gereken Şeyler

Yaşlanmadan Önce Yapmanız Gereken Şeyler

by Baris

Yaşlanmadan Önce Yapmanız Gereken Şeyler – Hayattan keyif aldığımız, hayatımızın en güzel yılları dediğimiz gençlik yıllarımız… Gençlik yıllarımızı, yapma imkanımız varken doyasıya yaşamalı, deneyimlemek istediğimiz her türlü aktiviteye katılmalı ve sosyal bağlarımızı iyi kurmalıyız. Yıllar geçip, gençlik yıllarımız bittiğinde, geriye bakıp “keşke” dememek için, içimizde hiçbir şeyin ukte kalmaması için yapmalıyız bunları. Gençlik yıllarımıza dönüp baktığımızda mutlu hissetmek ve ben yaşadım demek için yapmalıyız.

Ne kadar uğraşıp çabalarsak çabalayalım zamanı ne durdurabiliriz ne de geriye alabiliriz. Zaman daima akar gider. Bunun bilincinde olup hayatımızı her zaman dolu dolu yaşamaya özen göstermeliyiz. Hazırlamış olduğumuz bu listede yaşlanmadan önce mutlaka yapmanız gereken şeyleri araştırdık ve derledik. Siz de 50’li yaşlara gelmeden önce yapmak için çaba sarf etmeniz gereken şeyler;

Kamp Yapın

Bir kumsalda ve yeşillikler içinde, yanınızda sevdiğiniz insanlarla birlikte kamp yapmak, geceyi ısıtan ateşin başında keyif aldığınız sohbetler gerçekleştirmek en güzel aktivitelerin başında gelir. Sevdiğiniz insanlarla eğlenceli ve hoş vakit geçirmenin en kolay yollarından biridir bu. Çadır, sevdiğiniz insanların yanınızda olması, uyku tulumu, kamp ateşi, kuş sesleri ve yıldızlar… Hepsi size inanılmaz huzur verecektir.

Sevdiklerinize Sevdiğinizi Gösterin

Sevdiğiniz insanlara her zaman sevdiğinizi göstermelisiniz, zira ne zaman yaşantımızın sona ereceğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Fırsatımız varken bunu sık sık yapmalıyız. Annemize, babamıza, sevgilimize ya da eşimize…

Dil Öğrenin

İnsanlar gençlik yıllarında öğrenmeye daha açıktırlar ve daha kolay öğrenirler. Bu nedenle bir dil öğrenmek için elimizi ne kadar çabuk tutarsak, bu bizim işimizi o kadar kolaylaştıracaktır. Yabancı dil, günlük hayatınızdan iş hayatınıza kadar her alanda sizi bir adım öne geçirecektir.

Yurtdışına Çıkın

Genç yıllarımızda yurtdışına çıkıp farklı kültürleri görmek, farklı deneyimler edinmek ve yeni insanlarla sosyal bağlar kurmak mükemmel bir aktivite olacaktır. Eğer yurtdışına çıkmak gibi bir imkanınız varsa elinizden geldiği kadar farklı ülkeleri ziyaret edin.

Birikim Yapın

Gençlik yıllarınızda bir birikim hesabı açıp, bu hesabımıza her ay maddi durumunuza göre belli bir miktar para yatırın. Hayatın önümüze neler getireceğini hiçbirimiz bilemeyiz. Geleceğimizi garanti altına almak için ya da karşılaştığımız zor bir zamanımızda bu birikime ihtiyacımız olabilir. İlerleyen yıllarda göreceksiniz ki gerçekten de damlaya damlaya göl oluyormuş.

İhtiyaç Sahibi İnsanlara Yardım Edin

Sokakta yürürken denk geldiğiniz bir evsiz ya da zor koşullarda yaşayan bir aile gördüğünüzde onlara yardım etmeyi düşünebilirsiniz. Bu yardımın boyutu önemli değil. Bu hem sizin psikolojinize çok iyi gelecek hem de karşınızdaki ihtiyaç sahibi insaları çok sevindirecektir.

Aile Bireylerinize Küsmeyin

Sizleri çok iyi anlıyoruz, keşke sizin aileniz de herkesin ailesi gibi normal olsa bu durum daha kolay uygulanabilirdi. Ailenizde bulunan kişilerle aranızı iyi tutun ve onlarla dargın zamanlar geçirmeyin. Dargınlıklarınızı unutup onlarla bir yerlere gitmek, beraber vakit geçirmek ailenizi de sizi de mental olarak iyi hissettirecektir.

Hatalara Üzülmek Yerine Onlardan Ders Çıkarın

Yazımızın başında da dediğimiz gibi zaman daima ileri akıyor. Yaptığımız hatalara üzülmek o hataların düzelmesine sebep olmayacak. Bu nedenle bu hatalara üzülerek zaman kaybetmek yerine; bu hatalardan ders çıkararak hayatınızda daha sağlam kararlar alabilirsiniz.

Anlarınızı Ölümsüzleştirin

Keyif aldığınız zamanları, mutlaka fotoğraflayarak ölümsüzleştirin ve bu fotoğraflarla evinizin duvarlarını süsleyin. 50’li yaşlarınıza geldiğinizde bu fotoğrafları görmek size o zamanları daha iyi anımsatacak ve mutlu edecektir.

Korkularınız Üstüne Gidin

TEDx konuşmacıları gibi başlık attık maddeye ama korkularınızın üstüne gitmek sizi daha canlı hissetirecektir. Eğer su fobiniz varsa dalış sporlarına yönelebilirsiniz ya da yükseklik korkunuz varsa bungee jumping yapabilirsiniz.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi