Anasayfa » Soğuk Havaların İnsan Sağlığına Faydaları

Soğuk Havaların İnsan Sağlığına Faydaları

by Ezgi Kurt

Havanın soğuk olduğu günlerde kendimizi hemen sıcak bir yere atmak yerine, mevsim sıcaklıklarına yakın sıcaklıktaki yerlerde bulunmanın insan sağlığına oldukça önemli faydaları var.

Kendimizi Daha Zinde, Mutlu Ve Enerjik Hissederiz

Hava sıcaklıklarının azalmasıyla birlikte havada bulunan oksijen miktarı da önemli ölçüde yükselir. Bu durum sonucunda zihinsel aktivitelerimiz de bununla doğru orantılı olarak artmaktadır. Bunun yanı sıra bilim insanları, çok aşırıya kaçmamak şartıyla soğuk havayla temas etmenin insan vücudunda serotonin hormonunun arttırdığını söylemektedir.

Ayrıca soğuk havada egzersiz yapmak, kana daha fazla oksijen alınabilmesine yardımcı olarak kendimizi daha iyi hissetmemize de yardımcı oluyor.

Hastalıklara yakalanma ve enfeksiyon riskini azaltıyor

Sıcak havalara kıyasla soğuk havalarda bağışıklık sistemimiz bakterilere karşı daha dirençli bir hale geliyor.

Eklem ağrılarını ve iltihabı azaltıyor.

Soğuk havaların, eklemde meydana gelen şişlik ve iltihabı azalttığı biliniyor. Ayrıca eklemlerimizde bulunan hayalin maddesini üreten hücrelerin daha verimli çalışmasını sağlayarak eklemlerimizi çok daha güçlenmesine yardımcı olur.

Verimliliği artırıyor.

Soğuk havalar sadece dış görünüşümüze de iyi gelmiyor. Yapılan araştırmalar, soğuk ortamlarda insan beyninin daha aktif bir şekilde çalıştığını ve çok daha net düşünebildiğini gösteriyor.

Daha rahat uyumaya yardımcı oluyor.

Uyku esnasında, vücut ısımız ortalama 1-2 derece düşer. Yapılan araştırmalar, insanların serin yerlerde daha rahat bir şekilde uyuduğunu ve aynı zamanda daha dinç bir şekilde uyandığını ortaya koymaktadır.

Cilde iyi geliyor.

Soğuk hava cildimizdeki gözenekleri sıkılaştırıyor ve şişkinliği azaltıyor. Sizde soğuk kış aylarında yüzünüzün daha sıkı ve parlak bir şekilde göründüğünü fark etmişsinizdir diye tahmin ediyoruz.

Damarları güçlendiriyor.

Soğuk havalar vücudumuzun kan akışını düzenliyor ve damarlarımızı daha çok güçlendiriyor. Bunun yanı sıra damarlarımızın gerilmesini sağlayarak vücudumuzda varis ve ödem oluşmasını da engelliyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor.

Soğuk havalarda, vücudumuzda bize enerji veren ve daha sert olan kahverengi yağ oranı artıyor. Bu durum da metabolizmamızın daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor.

Kilo vermeye yardımcı oluyor.

Soğuk havalarda, sıcak havalara nazaran vücudumuzda bulunan yağ çok daha hızlı bir şekilde enerjiye dönüşmektedir. Bu da hayal ettiğimiz kilolara daha hızlı bir şekilde ulaşmamıza imkan tanıyor.

Bunun yanı sıra kış aylarında yaptığımız egzersiz yağ yakımını da önemli ölçüde hızlandırıyor.

Baş ağrısını azaltıyor.

Günümüzde yapılan birçok araştırma, karlı ve soğuk ortamların baş ağrısı çeken insanların ağrılarının önemli ölçüde azaldığını göstermektedir.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi