Saç Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

Ezgi Kurt
Okuma Süresi: 6 Dakika

Saç bakımı deyip küçümsememek gerekir, saç bakımı da en az cilt bakımımız kadar önemlidir. Daha sağlıklı saçlara sahip olmak için çevremizden duyduğumuz bütün olumlu tavsiyeleri uygulamaya çalışırız. Fakat bazen doğru bildiğimiz uygulamalar yanlış çıkabiliyor. Bu uygulamalar sonucu saçlarımız zamanla yıpranıyor, kırılabiliyor ve hatta bu uygulamalar saçlarımızın dökülmelerine bile neden olabiliyor. Bu yüzden, bu konuda çevrenizden yardım almak yerine mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Bu yazımızda sizler için saç bakımında en sık yapılan hataları bir araya getirdik. İşte saç bakımında insanların en sık yapmış olduğu hatalar…

1. Saçlarımızı Sürekli Toplamalı Mıyız?

Saçlarımızı Sürekli Toplamalı Mıyız?
Saçlarımızı Sürekli Toplamalı Mıyız?

Halk arasında saçlarımızı toplamanın saç dökülmesini azaltacağı yönünde genel bir kanı var. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki saçlarımızı topladığımız zaman saçlarımız daha fazla dökülüyor. Özellikle saçlarımızı sıkı bağlamak, fiziksel zorlama nedeniyle saçımızın daha kolay kırılıp, dökülmesine neden olacaktır. Dağınık saç modellerini tercih etmek saç köklerini germeyeceği için saçımızda koparak dökülmelerin önüne geçer. Ayrıca saç derimizin hava almaması, koparak dökülmelerinin en temel nedenlerinden biri arasındadır.

2. Saçlarımızı Kısa Kestirirsek Saçımız Dökülür Mü?

Saçlarımızı Kısa Kestirirsek Saçımız Dökülür Mü?
Saçlarımızı Kısa Kestirirsek Saçımız Dökülür Mü?

Saç dökülmesi konusunda en hatalı görüşlerden bir tanesi ise, saçımızı kısa kestirirsek saçımızın dökülmeyeceğidir. Aslında saç dökülmesinin saçın uzunluğu ya da kısalığıyla doğrudan bir ilgisi yoktur. Saç dökülmelerinin ana nedenleri ya metabolizmadan ya da saç köklerimizde yaşanan sorunlardan kaynaklıdır. Saçınızı kısa kestirmeniz sadece koparak dökülmelere engel olacaktır fakat saç köklerinizi kaybetmenizle bir ilgisi yoktur.

3. Saçımızı Hangi Sıcaklıkta Suyla Yıkamalıyız?

Saçımızı Hangi Sıcaklıkta Suyla Yıkamalıyız?
Saçımızı Hangi Sıcaklıkta Suyla Yıkamalıyız?

Saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Eğer saçlarınızı sıcak suyla yıkıyorsanız, bizce bu alışkanlığınızdan hemen vazgeçmelisiniz. Saçlarınızı sıcak suyla yıkadığınız zaman, saçlarınız kurur ve yıpranır. Ayrıca saç derinizin de kurumasıyla, saçınızın kaşınmasına sebep olabilir. Uzmanlar tarafından saçlarımızı yıkadığımızın suyun ılık olması önerilmektedir.

4. Saçlarımızı Haftada Kaç Kez Yıkamalıyız?

Saçlarımızı Haftada Kaç Kez Yıkamalıyız?
Saçlarımızı Haftada Kaç Kez Yıkamalıyız?

Saçlarımızı çok sık yıkamak uzmanlar tarafından çok fazla önerilmemektedir. Çok fazla saç yıkamak, saç derinizin ve saçlarınızın daha fazla kimyasal maddelere maruz kalması anlamına geliyor. Bu nedenle haftalık saç yıkama planımızı iyi yapmalıyız. Eğer yağlı bir saç tipine sahipsek haftada 3 defa, daha kuru bir saç tipine sahipsek haftada 1-2 defa yıkamamız yeterli olacaktır.

5. Saç Dökülmesine Hangi Şampuan İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Hangi Şampuan İyi Gelir?
Saç Dökülmesine Hangi Şampuan İyi Gelir?

Bu sorunun spesifik bir cevabı bulunmamaktadır. Bir çok kez çevrenizin önerileriyle aldığınız şampuanın saçlarınıza hiç de iyi gelmediğini gözlemlemişsinizdir. Bunun nedeni hepimizin saç tipinin aynı olmamasından kaynaklanmaktadır. Evlerde ortak şampuan kullanımı oldukça hatalıdır. Çünkü herkesin saçı aynı şeye ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle konuyla ilgili bir uzmana başvurup, saçınızın neye ihtiyacı olduğunu öğrenip, şampuan seçiminizi buna göre yapmalısınız.

Şampuanlar konusunda bir diğer yanılgı ise, çok köpüren şampuanın daha iyi olduğu görüşüdür. Bu tamamen yanlış bir görüştür. Eğer bir şampuan çok köpürüyorsa, bunun nedeni içeriğinde kullanılan kimyasalların çok fazla olmasıdır. Bu nedenle şampuanın kalitesi ne kadar köpürdüğüyle ilgili değildir, içeriğiyle ilgilidir.

6. Saç Kremi Kullanmak Zararlı Mı?

Saç Kremi Kullanmak Zararlı Mı?
Saç Kremi Kullanmak Zararlı Mı?

Saç kremi kullanmanın saçlarımıza zarar verdiğine dair bazı görüşler ortaya atılmıştır. Fakat bu görüşler gerçeği yansıtmamaktadır. Saç kremleri, doğru kullanıldığı zaman saçlarımızın bakımında önemli rol oynarlar. Dikkat edilmesi gereken nokta saç kremlerini, şampuan gibi saç diplerine masaj yapar gibi uygulamamalıyız. Saç Kremleri, saç uçlarına uygulandığı zaman; saçın daha dolgun görünmesini ve daha sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlayacaktır.

7. Saçı Çok Taramak Saça Zarar Verir Mi?

Saçı Çok Taramak Saça Zarar Verir Mi?
Saçı Çok Taramak Saça Zarar Verir Mi?

Saçlarımızı sürekli taramak saç dökülmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden saçlarınızı sürekli taramak yerine, sadece şekil vermek için taramaya özen göstermelisiniz. Bu konuda tarak seçimi de çok önemli bir faktördür. Kullandığınız tarağın, keskin, metal ya da plastik uçlu olmamasına dikkat edin. Doğru tarak seçiminin, saç dökülmesini azalttığı yapılan klinik araştırmalarda ortaya koyulmuştur.

8. Bakım Yağları İşe Yarıyor Mu?

Saç Bakım Yağları İşe Yarıyor Mu?

Saç yağları, düzenli kullanıldığı takdirde kesinlikle saçımız için çok faydalıdır. Kullanmış olduğumuz yağlar içeriğine göre, saçımızın dökülmesini, kırılmasını, yıpranmasını, kepeklenmesini önlemektedirler. Ayrıca bu bakım ürünleri sayesinde saçımız daha parlak ve hacimli bir görünüşe kavuşacaktır. Saçkıran, kaşıntı gibi saç derisi sorunlarının da önüne geçilmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle saç bakımında mutlaka kullanılması gerekmektedir.

9. Saçları Kurutma Makinesiyle Kurutmak Zararlı Mı?

Saçları Kurutma Makinesiyle Kurutmak Zararlı Mı?

Duş sonrası saçımızı, yüksek ısı veren kurutma makineleriyle kurutmak saçımıza çok ciddi zararlar verir. Saç kurutma ve fön makineleri saçımızda bulunan yağı da kurutarak saç derisine zarar verir. Bu nedenle saç kurutma makineleri yerine saçınızı havluyla kurutmak çok daha iyi bir seçenektir.

10. Saçımızdaki Kırıklıkları Kaç Ayda Bir Aldırmalıyız?

En az 2-3 ayda bir olmak üzere saçlarımızdaki kırıklarımızdan kurtulmamız gerekir. Saçımızda bulunan kırıklar zamanla bütün saç tellerine zarar vermeye başlar. Ayrıca saçınızın parlaklığını da kaybetmesine sebep olur ve saçınızı cansızlaştırır. Bu nedenle kırıklarınızı ihmal etmemeniz, güzel saçlara sahip olmak için oldukça önemli.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap