Anasayfa » Kedilerin Sosyalleşmesi Nasıl Sağlanır?

Kedilerin Sosyalleşmesi Nasıl Sağlanır?

by Hazal Akkarpat

Evcil hayvanlarınız arasında kedi ve köpek gibi canlılar, yaşam alanınızın her yerine rahatça girebilen canlılardır. Sahip olduğunuz kedinin diğer hayvanlara, küçük çocuklara veya bitkilere zarar vermemesi için onu sosyalleştirmeniz gerekmektedir. Bu eğitim süreci, kedinin özgüven kazanmasına, ev içinde uyum sağlamasına, çevresindeki diğer canlılarla rahat iletişim kurabilmesine ve bakımının daha kolay olmasına yardımcı olur. Kedinin sosyalleştirme işlemleri, özellikle ilk 9 haftalık dönemde, sosyal çevreyle uyum göstermesi ve kendi kimliğini belirlerken daha dışa dönük davranışlar sergilemesiyle hızlandırılabilir.

Özellikle belirtmek gerekir ki kedinin evde tek başına siz işten çıkana kadar kalması, onu agresif bir tutuma ve saldırganlık içeren davranışlara yönlendirebilir. Eğer mecburi olarak onu günün büyük bir kısmında yalnız bırakmanız gerekiyorsa, sahiplenme sürecinde ona arkadaşlık edecek, hatta çift olabileceği bir kedi bulmanız, bu tür olumsuz davranışların sergilenmesini engelleyebilir.

Kediye gösterdiğiniz ilgi ne kadar fazla olursa, onun size adapte olmsı ve zararsız, tatlı ve sevilen bir hayvan olma süreci o kadar hızlanır. Ancak bu sosyalleştirme sürecini oluşturmak uzun bir süreç gerektirir. Sağlıklı bir iletişim kurabilmek için günde en az 15 dakika kedinizle ilgilenmeniz oldukça önemlidir. Bu kısa sürelerde bile, sevimli dostunuz size güven duyacak ve kendisini biraz daha rahatlatacaktır. Sosyalleştirmeyi genel olarak iki adımda tamamlamak mümkündür: rotasyon ve gün içindeki hareket alışkanlıkları…

Rotasyon, kedinizin dışarıda geçirdiği zaman dilimleri içerisinde evinizin konumunu saptamasını sağlar. Bu sayede, ne kadar uzaklara giderse gitsin kediniz için bir yuvası olduğu bilincini oluşturursunuz ve kaybolma gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Aynı zamanda günlük hareket alışkanlıklarını da öğretmek önemlidir. Örneğin, yemek kabının yerinden, mutfak masasına konulan diğer nesnelere dokunmaması gibi davranışlar üzerinde çalışabilirsiniz. Bu süreçte kedinizle ilgilenerek, çocuğunuzu yetiştirir gibi zamanla alışkanlıklarını şekillendirebilirsiniz.

Adım Adım Kedi Sosyalleştirme Rehberi

Adım Adım Kedi Sosyalleştirme Rehberi

Bir kedinin uysal bir varlık olabilmesinin en büyük nedeni, sahibinin yanında kendini güvende hissetmesidir. Bu güveni sağlamanın en kolay yolu, kedinizle mümkün olduğunca vakit geçirmektir. Uzmanlar, yalnız hisseden kedilerin mutlu kedilere göre daha fazla ısırma ve tırmalama gibi tehlikeli davranışlara eğilimli olduğunu belirtmektedir. Onunla ilgilenirken nazik olmalı, kendini güvende hissetmesini sağlamalısınız.

Kediler, sevilmekten hoşlanırlar. Kedinize dokunmaktan korkmamalı ve güven kazanma seanslarında nazik, sakin bir ses tonuyla konuşmalısınız. Eğer dokunmalarınız sırasında ısırma veya tırmalama gibi davranışlar sergilerse, hafif bir şekilde müdahale etmeli ve hemen elinizi çekmelisiniz. Eğer kediniz size karşı tedirgin bir tutum sergiliyorsa, o anda seansı sonlandırarak kedinizin yalnız kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kediler, genellikle baş ve sırt bölgelerinden sevilmekten hoşlanırlar. Bir kedi, masum bir ifade sergilediğinde memnun olduğunu gösterir. Sahip olduğunuz kedi, sizin için bir çocuk gibi olmalıdır. Çocuğunuzun kendini iyi hissettiği ve masumlaştığı hareketleri sık sık kullanmak faydalı olacaktır. Elbette, bunları kedinizi tanıdıkça keşfedeceksiniz.

Zamanla, veterinerinizin ve sizin işinizi kolaylaştırmak için, kedinizin tırnaklarına, kulaklarına ve hatta ağzını açtığı zaman diş etlerine dokunmaya çalışın. Bu işlem, kedinizin büyüdüğünde dişlerinin fırçalanması ve tırnaklarının uygun şekilde kesilmesi için faydalı olacaktır.

Kediler, doğal olarak avcı bir türdür. Onun hangi tür oyunları oynamaktan hoşlandığını keşfedin ve enerjisini atmasını sağlayacak oyunlar oynayın. Düzenli olarak oyun oynatılan ve yorulan kediler, sahiplerine veya ev eşyalarına daha az zarar verme eğilimi göstermektedir. Kediniz size tamamen alıştığında, onu çevrenizdeki insanlarla da tanıştırabilirsiniz. Arkadaşlarınıza, kedinize nazik dokunuşlarla ve huzur verici bir ses tonuyla yaklaşmalarını isteyebilirsiniz. Ancak, yabancılarla tanışma sürecinde hemen sonuç beklememek önemlidir. Kedinizin arkadaşlarınıza gitmesi için ısrar etmemeli ve zamanla tereddütlerini kendi başına aşabilmesi için ona fırsat tanımalısınız.

Sosyalleşme Sorunu Olan Kediler İçin Bazı Tavsiyeler

Sosyalleşme Sorunu Olan Kediler İçin Bazı Tavsiyeler

Özellikle genetik olarak gelen bir hırçınlık içgüdüsü, ne kadar çaba harcarsanız harcayın kedinizin sosyalleşmesini ciddi ölçüde engelleyebilir. Kedilerin sosyalleşmesi için standart bir süreçten bahsetmek doğru değildir. Onların da iç dünyaları ve bazen psikolojik sorunları olabilir, tıpkı insanlar gibi. Bu nedenle, sabırla ve ilgiyle ona yaklaşmaya devam etmek önemlidir. Kedinizin sevgisini kazandıkça her şeyin düzene girdiğini göreceksiniz.

Köpek eğitimiyle ilgili olarak, ayrılık korkusu sıkça konuşulan bir konuydu. Yapılan araştırmalar, kedilerin de bu tür bir korku yaşayabileceğini göstermektedir. Birçok insan, evde olmadıkları zaman kedinin aşırı miyavlama veya tuvaletini her yere yapma gibi davranışlar sergilediğinde, bu sorunun altında yatan nedeni anlamaya çalışmak yerine onu cezalandırmayı tercih eder. Ancak, bu durumda en sağlıklı yaklaşım, kedinin bu psikolojik sorunuyla ilgili veterinerden destek almaktır. Sebepsiz cezalandırma, kedinin daha önce sergilemediği davranışlar geliştirmesine neden olabilir. Bu durum, uzun süren emeklerle kurduğunuz dostluk ilişkisini de büyük ölçüde zedeler.

Kedilerin, ev içindeki gelişiminin yanı sıra dışarıda da izlenmeleri önemlidir. Onunla birlikte parka gitmekten çekinmeyin. Kedinize, evcil kedilerin ve sokak kedilerinin arasındaki farkı zamanla öğretin. İçgüdüsel davranışlarını, bazen farkında olmadan yapmasına aşırı tepkiler vermekten kaçının, çünkü bu durum kedinin sizden korkarak uzaklaşmasına neden olabilir.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi