Kedilerin En Sık Sergilediği 6 Davranış

Ezgi Kurt
Okuma Süresi: 4 Dakika

Eğer sizde evinizi kediler ile paylaşıyorsanız mutlaka biraz sonra bahsedeceğimiz davranışlara şahitlik etmişsinizdir. Mesela neden dizüstü bilgisayarların üzerine yattıkları ya da mırıldandıkları hep merak konusu olmuştur. Kedilerde sık sık gözlemlediğimiz fakat nedenini anlayamadığımız birçok davranışın sebebini bu yazımızda ele alacağız.

Kaliforniya Üniversitesi’nin Veterinerlik bölümünde eğitim veren Emma Grigg, kedilerin davranışlarını anlamanın hayvan sahipleri için oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

“Evcil hayvanları hakkında daha fazla bilgiye sahip olan ve onların davranışlarını anlayan kişiler, evcil hayvanlarıyla çok daha iyi bağ kurabiliyor” diyen Grigg, kedilerin en çok sergilediği 6 davranışın nedenini şöyle açıkladı:

1. Kediler Sevgilerini Nasıl Gösterirler?

Siz evin içinde yürümeye çalışırken, kedinizin ayaklarınızın etrafında dolanmasına, başını bacaklarınıza sürtmeye çalışmasına eminiz oldukça sık maruz kalıyorsunuz. Evet tahmin ettiğiniz gibi kediniz büyük ihtimalle size karşı olan sevgisini gösteriyor. “Kedilerin yanak bölgesinde kokularını bırakıp işaretleme yapmak için bir salgı bezi bulunduğunu” belirten Grigg, “Bu şekilde sizi de aslında bir anlamda kendi dünyalarının bir parçası haline getiriyorlar” dedi.

Yanında olduğunda kendilerini daha güvende hissettikleri kişilere yakın durmaya ve fiziksel temas kurmaya özen gösterirler. Grigg kedilerin türlerine göre fiziksel ihtiyaçlarının değişebileceğini de sözlerine ekledi.

2. Kediler Neden Mırlar?

Okuduğumuz yazılarda çoğu zaman kedilerin huzurlu oldukları zaman mırladıkları belirtiliyor. Bu bilgi aslında doğruyu yansıtmamaktadır. Grigg kedilerimizin sadece mutlu ve huzurlu oldukları zaman değil, yaralandıklarında ve ölmeye yakın oldukları zamanda da bu şekilde mırladıklarını belirtiyor.

3. Kediler Neden Battaniyeyi Yoğururlar?

Kedilerin oldukça sık şekilde yapmış olduğu davranışların arasında bu hareket yer alıyor ve bu hareket kedilerin yavruyken edinmiş olduğu alışkanlıklardan ibaret.

Grigg, kedilerin annelerinden süt emerken bu hareketi yaparak sütün memeden daha rahat gelmesini sağladığını belirtti. “Sevdikleri bir kişinin ya da yatağın üstünde bu hareketi yapıyorlarsa o zaman kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar” diyen Grigg, kedilerin böylece güvende ve konforlu hissettiklerini gösterdiklerini belirtti.

4. Kediler Neden Kuş Gördüklerinde Cıvıldarlar?

Kedilerin gözüne kestirdikleri avlarını izlerken neden cıvıldama sesine benzer bir ses çıkardıkları tam olarak bilinmiyor. Fakat hayvan davranışları üzerinde çalışan bilim insanları, kedilerin bu sesi çıkarmasındaki sebebin büyük olasılıkla görmüş oldukları av karşısında heyecana kapılmasına bağlıyorlar

5. Kediler Neden Kedi Nanesini (Catnip) Severler?

Hayatı boyunca bir kez bile kedi nanesi deneyen kedilerin yüzde 50 ile yüzde 75’inin davranışlarına değişim olduğu gözlemlendi. Bazı kediler rahatlayıp gevşerken bazı kediler de uyarılarak agresifleşebiliyor. Hayvan davranışı bilimcileri, bu duruma kedi nanesinin içinde bulunan nepatalakton adlı yağdan kaynaklandığını konusunda ortak fikirlere sahipler.

Kediler bu yağı kokladıkları zaman, tıpkı vücutlarına bir ilaç girmiş gibi merkezi sinir sistemleri uyarılıyor. Hatta bazı kedilerde bu madde öforik ya da halüsinojenik etkiler bile yaratabiliyor.

6. Kediler Neden Dizüstü Bilgisayarların Üstüne Yatar?

Yapılan araştırmalar sonucu ulaşan bulgular gösteriyorki, kedilerin bu davranışı genellikle dizüstü bilgisayarın verdiği sıcaklık hoşlarına gittiği için yaptığı yönünde.

Bu bariz açıklamaya ek olarak Griggs, kedilerin bunu ayrıca sahipleriyle ilişki kurmak için yaptığını da belirtti. Bilim insanı, “Bizim dikkatimizi çekmek istiyorlar. O anda bizimle birlikte olmak istiyorlar” dedi.

Kediler eşyalarımızın üzerine yatarak hem bizim gibi kokan şeylere daha yakın duruyor hem de aynı eşyaların üzerine kokularını bırakarak bunları kendi alanlarının içine katıyor.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap