Anasayfa » Girişimcilerin Kendi Karakterleri Hakkında Bilmeleri Gereken 4 Şey

Girişimcilerin Kendi Karakterleri Hakkında Bilmeleri Gereken 4 Şey

by Baris

Girişimcilerin Kendi Karakterleri Hakkında Bilmeleri Gereken 4 Şey – Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz’u musunuz, yoksa ünlü Wall Street fenomeni Warren Buffett mı? Virgin’in Richard Branson’u mu, veya Zappos’un Tony Hsieh’i mi? Bu soruya vereceğiniz yanıt sizin nasıl bir iş insanı karakterine sahip olduğunuzu ortaya çıkaracak. Bununla birlikte nasıl başarılı olacağınız hakkında da fikir edineceksiniz. İş dünyasının önde gelen araştırmacıları Tony Tjan, Dick Harrington ve Tsun-yan-Hsieh yayınladığı bir kitapta, girişimci olarak beyninizin size en doğru kararları alırken nasıl yardım edeceğini açıklamışlar (Hearts, Smarts, Guts and Luck, Harvard Business Review Press, 2012). Bu inceleme öncesinde deneyimli CEO’lardan genç genç girişimcilere kadar 500 kişiyle gerçekleştirdikleri görüşmeler sonucunda iş hayatındaki liderlerin karar alma sürecini etkileyen 4 ana kişilik özelliği olduğunu ortaya koydular. Şimdi girişimcilerin kendi karakterleri hakkında bilmeleri gereken şeylere göz atalım.

Her 4 özelliği simgeleyen 4 başarılı isim var karşımızda, kendinizi özdeşleştirebilmeniz için iyi bir eşleştirme yapılmış.

Yürek. Howard Schultz — Starbucks

Yürek kategorisini temsil eden liderler tutkuludur. Büyük resmi görme konusunda oldukça başarılıdırlar. Rasyonel verilere, araştırmaya dayalı iş planlarına çok itibar etikleri söylenemez, amaçlarına ulaşırlarken genelde hayalperest bir vizyona sahiptirler.

Zeka. Warren Buffett

Zekanın baskının geldiği liderler son derece rasyoneldir, kararlarının dayanağı tamamen olaylarla dayanır. Hedef belirlemeyi, sorumluluk paylaşımı yapmayı severler ve belki de en önemlisi insanları yönetmeyi ve onları yaptıklarından ne şekilde sorumlu tutacaklarını çok iyi bilirler.

Cesaret. Richard Branson — Virgin

Cesur liderlere baktığımızda risk almayı seven tiplerdir. Kimsenin göremediği alanlardaki imkanları keşfedebilirler. Baktığımızda genel olarak aldıkları risklerin geri dönüşü olumlu olur. Fakat olumsuz olan durumları nasıl tolere edeceklerini iyi bilirler.

Şans. Tony Hsieh — Zappos

Şans faktörü başarıya ulaşan her şirketin sahip olduğu bir özellik olsa bile şanslı lider apayrı bir şeydir. Şansın domine ettiği liderler kendilerini her zaman yeni insanlarla derin ilişkiler kurmaya açık bırakırlar. Hayata karşı daima zihinlerini açık bırakırlar ve her zaman olaylara iyimser yaklaşırlar. Kendilerini gösterecek fırsatı bulduklarında da bu özelliklerini bir avantaja çevirmesini iyi bilirler.

Kitapta yapılan çıkarımlara göre başlangıç aşamasındaki her 10 girişimden 6’sının kurucusu “Yürek” kategorisinin temsil ettiği insanlar. Unutmayın, kendinizi ne kadar iyi tanırsanız şirketinizi kurarken ve yönetirken o kadar başarılı olursunuz. Bol Şans!

Ana Sayfaya Dön

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi