Anasayfa » Garajda Kurulmuş 6 Teknoloji Devi

Garajda Kurulmuş 6 Teknoloji Devi

by Baris

Garajda Kurulmuş 6 Teknoloji Devi – Bu yazımızda günümüz teknolojilerine yön veren şirketlerin geçmişte kendi geleceklerini nasıl inşa ettiği, bu şirketlerin çalışma alanları ve ilham verici öyküleri üzerine kısa bir araştırma yaptık sizler için.

1) Apple

Günümüzün lider teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın temeli, Steve Jobs’un ailesinin garajında atıldı. 1976 yılında aile evindeki garajda çalışmalarına başlayan Steve Jobs (21) ve Steve Wozniak (26) yerel bir perakende şirketi için 30 gün içinde tam 50 el adet yapımı bilgisayar üretti. Her bir bilgisayarı adet fiyatı 500 dolardan sattı. Steve Jobs’un pazarlama dehası ve Wozniak’ın mühendislik dehası Apple günümüzün en büyük şirketlerinden biri haline getirdi.


2) Microsoft

Microsoft şirketi 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde iki genç üniversite öğrencisi tarafından hayata geçirildi. “Her ev ve her masada bir bilgisayar” mottosuyla bu yola çıkan iki üniversite öğrencisi New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft şirketini kurdu. Şirketin başkanlık görevine, baş yazılım mimarlığını yapan Bill Gates getirildi. Bu girişimi için devam etmekte olan Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bırakmıştır.


3) Google

Google‘ın kuruluşun temelleri 1996 yılında  Larry Page ve Sergey Brin‘in araştırma projesiyle atıldı. 1996 yılının Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi‘nde doktora öğrencileri olan Page ve Brin araştırma projesi olarak başlattıkları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu. Çünkü siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesinin ne kadar önemli olacağını öngörebiliyorlardı. Kuruluş yıllarında Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.


4) HP

1 Ocak 1939 yılında öğrencilik arkadaşları olan William Hewlett ve David Packard tarafından ölçü ekipmanları ve ölçü cihazları üreticisi olarak sektöre adım attı. 1935 yılında Stanford Üniversitesinden elektrik mühendisliği bölümünden eğitimlerini tamamlayarak mezun olan Hewlett ve Packard şirket ismini isimlerinin ilk harflerinden oluşturmuşlardır. Böylece dünyaca ünlü Hewlett-Packard ismi doğmuş oldu.

1939 yılında dünyadaki en büyük şirketlerden HP, 538 dolar değerindeki yatırımla bir garajda başladı.


5) Amazon

1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle şehrinde Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon.com, ticaret sektörüne ilk olarak kitap satarak başlamıştır ve bu sektörde öncüdür. 1995 yılının Temmuz ayında ilk kitabını da yine bu garajda satmıştır. Bugün incelediğimizde Amazon üzerinde, elektronik ürünler, telefon, DVD, müzik CDsi, bilgisayar yazılımı, bilgisayar oyunu, aksesuar, mobilya gibi her türlü kategoriden mallar satılmaktadır. Amazon günümüzde, dünyanın en büyük online perakende satış sitesidir.


6) Dell

Genç bir lise öğrencisinin bilgisayarını tamamen söküp parçaları tanımak istemesiyle başlayan süreç, 19 yaşına geldiğinde onu bir şirket sahibi yaptı. Texas Üniversitesinde devam eden eğitimini yarım bırakan Michael Dell, 1992 yılında en genç CEO seçildi ve halen Dell’de bu görevini sürdürmektedir.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi