Anasayfa » Ebay Nasıl Ortaya Çıktı?

Ebay Nasıl Ortaya Çıktı?

by Baris

Ebay Nasıl Ortaya Çıktı? – İlk zamanlar bozuk bir lazer satışı ile başlayan ve şuan da dünyanın devleri arasında yer alan e-ticaret sitesi eBay nasıl ortaya çıktı?

Pierre Omidyar tarafından 1995 yılında kurulan Ebay, ilk olarak AuctionWeb adıyla kurulmuştur ve şuan da dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olarak hayatına devam etmektedir. Omidyar, 1967 yılında Fransa’nın Paris şehrinde doğdu ve çocuk yaşlardan beri bilgisayarla hep ilgiliydi.

Omidyar’ın web sayfaları tasarlamaya başladığı sıralarda, kız arkadaşı PEZ şekerleri koleksiyonu yapıyordu. Omidyar, kız arkadaşına yardım edebilmek için bütün koleksiyoncuları bir arada toplayabileceği bir site açma fikri geliştirdi. EBay’in temelleri bu şekilde 1995 yılının mayıs ayında AuctionWeb adıyla atılmış oldu.

İlk zamanlarda günümüz standartlarından oldukça uzak bir web sayfası olarak başladı. Omidyar ve kız arkadaşı siteye üye olup kullanıcılar tarafından yüklenen koleksiyonlara, ikinci el ürünlere oldukça şaşırdılar. Sadece 5 ay gibi bir süre içerisinde beklentilerinin çok üzerinde bir büyüme kaydenen eBay, satıcı ve müşteriler arasında aracılık eden, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri haline geldi. Günümüzde 170 milyona yakın aktif kullanıcıya sahip olan eBay sitesi üzerinden yaklaşık 28 milyon kişi satış yapmaktadır.

Hepimizin bildiği üzere ürün yelpazesinin oldukça geniş olduğu eBay sitesi üzerinden bugün aklınıza gelebilecek her türlü ürün satışı satılıyor. Site üzerinden ilk satılan ürün, kurucu Omidyar’a ait bozuk bir lazer. (Rivayete göre bozuk lazer koleksiyoncusu bir kişi tarafından satın alınmıştır.) Kendisini aldatan kocasının aracını satışa çıkaran kadından, böbreğini satmaya çalışan kullanıcıya kadar her türlü satıcıya sahip bu sitede, en çok konuşulan satışlardan birisi ise 500 dolarlık teklifle “Britney Spears’ın ısırdığı sandviç” oldu.

1999 yılına geldiğimizde eBay oldukça büyüdü, dünyaya açılma kararı aldı ve aynı yıl içerisinde online hizmet veren Billpoint’i satın aldı. Ancak Billpoint eBay’in beklentilerinin çok altında kaldı. Bu nedenle eBay, 2002’de PayPal’ı bünyesine kattı.

170 milyon kullanıcısı, 28 milyon satıcısı ve 11 binin üzerinde çalışanıyla eBay, 27. Yılını doldurmuş bulunmakta ve internetteki en çok kazanan şirketlerden birisi unvanıyla her geçen gün büyümeye ve kendini geliştirmeye devam ediyor.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi