Anasayfa » Dünyanın En Canlı 10 Şehri

Dünyanın En Canlı 10 Şehri

by Sümeyye Akın

Çevremizde her ne kadar gri renkli ve donuk yapılar görmeye alışsakta, dünyada bazı şehirler bu sıkıcı görüntüyü bozmaya çalışıyor. Şehirde yaşayan sakinler ve şehri ziyaret eden turistler için daha cazip olan renkli ve büyüleyici şehirler de görmek mümkün. Dünyanın en renkli en canlı şehirleri, bu şehirleri ziyaret eden turistler için eşsiz manzaralar sunar. Şimdi sizler için derlediğimiz bu listeye göz atmanızı, hatta eğer imkanınız varsa bu şehirlerin hepsini ziyaret etmeyi düşünmenizi öneririz.

1. Stockholm – İsveç

Stockholm - İsveç
Stockholm – İsveç

İsveç’in Stockholm şehri, Baltık Denizi kıyısına yayılmış, büyüklü küçüklü 14’ten fazla adadan meydana gelen kozmopolit yapıda bir şehirdir. 13. yüzyıldan kalma orta çağ kaleleri, tarihi binaları, sarayları ve masallardan fırlamış gibi görünen kalelerinin görüntüleri, insanı sarhoş edici ve büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bu özellikleri bir araya topladığımızda Stockholm, kesinlikle dünyanın en büyüleyici, canlı ve renkli şehirlerinden bir tanesi haline geliyor.

2. Lima – Peru

Lima – Peru

Peru ülkesinde bulunan Lima şehri, ziyaret etme imkanı olan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken muhteşem bir şehirdir. 16. yüzyıldan kalma tarihi ve dini yapılar inanılmaz derecede cezbedicidir. Ayrıca şehirde düzenli olarak yapılan festivaller, törenler ve kutlamalar ile turist ve ziyaretçiler için mükemmel bir adres olmaktadır.

3. Willemstad – Hollanda

Willemstad – Hollanda

Karayip Denizinin güney sahilinde yer alan Willemstad şehri, Hollanda mimarisini yansıtan evleri ve binaları ile görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır. Şehir, dar ama derin bir kanal olan Santa Ana Bay kanalı tarafından ikiye bölünmektedir. Doğu yakasının ismi Otrobanda, batı yakasının ismi ise Punda olarak geçmektedir. Oldukça ilginç bir mimariye sahip olan bu şehir, dünyanın her yerinden çok sayıda turist çekmektedir.

4. Guanajuato City – Meksika

Guanajuato City – Meksika

Meksika’da bulunan Guanajuato şehri, kültürel açıdan oldukça zengin ve ilginç bir şehir olarak göze çarpmaktadır. Kenti tamamıyla çevreleyen mitler, kullanılmayan, terkedilmiş yapılar şehri bir hayli etkileyici kılmaktadır. Şehrin havası, insana sevinç ve hüznü, aşk ve nefreti bir arada yaşatmaktadır. Şehirde düzenlenen uluslararası festivaller, dans ve müzik gösterileri çok sayıda turisti şehre çekmektedir.

5. Valparaiso – Şili

Valparaiso – Şili

Valparaiso şehri neredeyse tamamına yayılmış durumda olan göz alıcı katedraller, eski mimariye sahip binalar ve kiliseler ile keyifli bir görüntü oluşturmaktadır. Bu vazgeçilmez liman kenti, oldukça fazla sayıda yolcu gemisine ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde bulunan deniz müzesi özellikle ziyaretçilerin en yoğun ziyaret ettiği noktalardan biridir.

6. Utrecht – Hollanda

Utrecht – Hollanda

Hollanda’nın en büyük dördüncü şehri olan Utrecht kenti, oldukça şaşırtıcı ve canlı bir yapıdadır. Şehire tamamen yayılmış muhteşem mimariye sahip müzeleri, tarihi yerleri, avluları, tiyatroları, küçücük dükkanları, oldukça şirin gözüken kafeleri ve büyük restoranları ziyaretçileri kendine çekmektedir. Yıl içerisinde düzenlenen festivaller ve tiyatro kültürü, şehri heyecan verici bir hale getirmektedir.

7. St. John – Kanada

St. John – Kanada

Kuzey Amerika’nın en eski şehirlerinden biri olan St. John oldukça büyüleyici bir şehirdir. 1400’lü yıllardan beri süre gelen geçmişi ile şehir oldukça güzel görünümlü sokaklara sahiptir. St. John şehri Kanada’nın en şaşırtıcı mimarisine sahip ve en renkli şehri unvanına sahiptir.

8. Manarola – İtalya

Manarola – İtalya

Oldukça küçük bir yüz ölçümüne sahip olan Manarola şehrini neredeyse bir şehir olarak nitelemek mümkün değildir. Buna rağmen şehir, dünyanın en renkli, en göz alıcı şehirlerinden bir tanesi konumundadır. Denizin yanıbaşında, engebeli kayalıkların üzerine kurulu Manarola şehri, 12. yüzyıla kadar uzanan tarihi ve rengarenk evleriyle büyüleyici bir şehirdir.

9. Wroclaw – Polonya

Wroclaw – Polonya

10. Pattaya – Tayland

Pattaya – Tayland

Tayland körfezinin doğu kesiminde yer alan Pattaya şehrini, her yıl milyonlarca turisti ülkeye çekmektedir. Pattaya’yı dünyanın en renkli şehirlerinden birisi haline getiren rengarenk otelleri ve evleri görmek için gezilmesi gereken bir yer konumundadır.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi