Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Ezgi Kurt
Okuma Süresi: 3 Dakika

Diş eti iltihabına ne iyi gelir? Diş eti iltihabı hakkında bilinmesi gerekenler neler? Diş eti iltihabı kişilerin yedikleri yiyeceklerin diş arasında kalmasından dolayı oluşmaktadır. Bu sebeple kişiler diş ipiyle birlikte bu yiyeceklerin oluşturmuş olduğu plakları önleyerek diş iltihabının önüne geçebilirler. Diş eti iltihabına ne iyi gelir sorusu sıkça sorulan bir sorudur. Diş eti iltihabına en iyi gelen şeylerin başında ilaç tedavisi gelmektedir.

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabına ne iyi gelir? Bunu kontrol altına almak en doğrusudur. Fakat iltihabın çok ilerlemediği durumlarda kişiler antiseptik gargara ve belirli tabletlerle diş eti iltihabının çok fazla yaygınlaşmadan önüne geçip ağrılarının dinmesini sağlayabilirler. İltihabın ilerlediği durumlarda cerrahi müdahale olmadan iltihabın geçmesi pek mümkün olmayacaktır. Ağrıların devam etmesi ve şiddetinin sürekli artması durumunda kişiler vakit kaybetmeden dişçiye gitmelidirler.

Diş Eti İltihabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Neler?

Tüm bunların yanı sıra bazı bitkisel tedavi yöntemlerinin de bu tarz durumlarda iyi geldiği görülmüştür. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri de kaynar suya papatya eklemektir. Papatyayla kaynar suyu süzüp gargara yapıldığı vakit iltihaba iyi geldiği görülmüştür. Ilık suya tuz ekleyip günde 2 defa gargara yapmak da tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Papatyayla yapılan yöntem gibi hatmi çiçeğinin kökünün de diş eti iltihabına iyi geldiği birçok kez görülmüştür. Bu bitkilerin yanı sıra karabaş otu, ekinezya, nane, ada çayı, karanfil çayı, zerdeçal gibi bitki ve çayların da diş eti iltihabını geçirme özelliği bulunmaktadır. Fakat tüm bu yöntemler etkili olabileceği gibi diş eti iltihabını geçirmede faydalı olamayabilir. Bu tarz durumlarda diş eti iltihabının daha ciddi derecelere ulaşmaması için bu sorunla karşı karşıya kalmış olan kişilerin cerrahi tedavi görmesi dışında başka bir çözüm yolu bulunmamaktadır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Önlenir

Diş eti iltihabını önlemek tamamen kişilerin elindedir. Bunun için diş bakımına dikkat edilmesi gereklidir. Kişiler dişlerini günde iki kez özellikle yumuşak başlı bir diş fırçasıyla yıkamaları durumunda dişlerinde oluşabilecek bakterileri büyük bir oranda önlemiş olurlar. Diş macunu seçimi de bu hususta çok önemlidir. Diş eti iltihabını önleyici ve plak önleyici florür içeren kaliteli diş macunu kullanmak kişinin ağız sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Ağız bakım suyu birçok kişinin pek tercih etmediği bir şeydir. Fakat ağız bakım suyu sadece kişinin ağzının güzel kokmasını değil aynı zamanda plak, diş eti iltihabı oluşumunu da önleyen bir yapıya sahiptir.

Tüm bunların yanında diş ipi kullanmak kişinin iyice dişlerinde plak oluşma ihtimalini en aza indirgemesine yarar sağlayacaktır. Tüm bunların yapılmasına rağmen sağlıklı dişlere kavuşmak isteyen kişiler senede bir kez profesyonel diş temizliği yaptırabilirler. Böylece dişte oluşabilecek herhangi bir sıkıntının önüne önceden geçerek gerekli önlemler alınmış olur. Aynı zamanda plak oluşumu gibi sorunlar dişte başlamış durumdaysa da bu yöntemle birlikte onun da önüne geçilebilir. Böylece diş eti iltihabı profesyonel bir şekilde önlenmiş olur.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap