Anasayfa » Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

by Çağla Kurt

Depresyondan Nasıl Çıkılır? – Hayatınızın gidişatından memnun değilseniz, eğer yaptığınız hiçbir aktiviteden zevk almıyorsanız sizde depresyonda olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere depresyondan kurtulmak için ne gibi yollar izleyebileceğinizi derledik.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle depresyonda olan bir kişi kendisini nasıl hisseder, bu konuyu kısaca ele alalım;

  • İntihar düşünceleri gözlemlenir.
  • Yorgunluk hissi yüksektir.
  • Vücudun belli yerlerinde ağrılar gözlemlenebilir.
  • Geçmişte yaşama isteği çoğalır.
  • Düşünme bozukluğu görülür.
  • Kişi kendisini sürekli huzursuz hisseder.
  • İştah kişiye göre normalin dışında çok artar veya iyice azalır
  • Uyku bozuklukları görülür.

Ailenize ve Sevdiklerinize Vakit Ayırın

Ailenizle, akrabalarınızla ya da kendinize yakın hissettiğiniz insanlarla vakit geçirmek size iyi gelecektir. Onlara zaman ayırın, bu hem sizin için hem onlar için bir yenilenme süreci olabilir.

Geçmişte Yaşamayı Bırakın

Geçmişte yaşanmış olaylar hakkında sürekli düşünmeyi bırakın. Bu olayları düşünmek sizi hala o etkide bırakacak ve asla kurtulamayacağınızı zannetmenize neden olacaktır. Sizde biliyorsunuz ki geçmişte yaşadığınız olayı bugün istediğiniz kadar düşünün o olayın sonuçlarını değiştirmeyecek o yüzden kafanıza takmamaya çalışın.

Güneşten Faydalanın

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Uyku düzeninize dikkat etmeniz oldukça önemli. Eğer uyku düzeninizi sabah erken kalkabileceğiniz bir şekilde ayarlarsanız, daha çok gün ışığından yararlanırsınız ve bu sizi daha enerjik bir ruh haline sokacaktır.

Uyku Düzeniniz Olsun

Bir uyku düzeni belirleyin ve elinizden geldiği kadar her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya dikkat edin.

Kendinize Hobiler Edinin

Kendinizi mutlu edecek, yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler edinin. Müzik dinlemek bile sizi rahatlatabilir. Tabii burada dinlediğiniz müzik türünün de önemi var. Ne yapmak istiyorsanız onu yapın.

Kendinizi Sevin

Kendinizden nefret etmeyin. Emin olun bunun size hiçbir yararı olmayacaktır. Geçmişte yanlış kararlar almış olabilirsiniz ama hayatınızı tek bu yönde değerlendirmeniz yanlış olacak ve sizi rahatsız edecektir. Kendinizi her zaman mutlu etmeye çalışın. Sabah uyanınca bu gün benim günüm olacak diyerek güne başlayın, gün içinde yaşayacağınız aksiliklere kafayı takmayın, sadece sizin değil bütün insanların bu aksilikleri yaşadıklarını unutmayın.

Bağımlılıklarınızdan Kurtulun

Her türlü bağımlılık sizi yıpratır. Bu hemen gözlemlenebilecek bir şey olmasa da zamanla siz diye bir şey kalmaz. Daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulun.

Meditasyon Yapın

Her gün belirleyeceğiniz bir saatte meditasyon yapmanız sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır.

Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımını azaltın ve bunun yerine yeni fiziksel aktiviteler edinin. Mesela spora başlayabilir, bisiklet sürebilirsiniz.

Günlük Yazın

O gün başınızdan geçen olayları kısaca günlüğünüze yazın ve pozitif kalmaya unutmayın. Her gün daha iyi olmaya çalışın ve karşınıza çıkan küçük problemleri kafanızda büyütmeyin.

İnternetten Yardım Alabilirsiniz

İnternet platformlarında bu konular hakkında video paylaşımları yapan, yazılar yazan insanlar var. Onları takip ederek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Doktora Danışın

Sizin içinizde bir türlü çözemediğiniz bir psikolojik sorununuz varsa eğer, önce bunun altında yatan neden ne ise onu bulmalısınız. Bu şekilde bu probleminizin çözüm yollarına daha iyi odaklanabilirsiniz. Bu durumda sizi en iyi yönlendirecek kişilerde psikologlardır. Onlara derdinizi anlatmaktan çekinmeyin.

Bir Önceki Makalemize Göz At: “Çok Bilmiş İnsanların Sinir Bozucu Özellikleri

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi