Anasayfa » Danimarka’yı Kıskanmamız İçin 20 Neden

Danimarka’yı Kıskanmamız İçin 20 Neden

by Buse Şengül

Danimarka’yı Kıskandıran 20 Neden – Bu yazımızda sizler için Danimarka’yı diğer ülkelerden bir adım öne çıkaran özellikleri araştırıp, derledik. Hepinize keyifli okumalar.

Bisiklet Sayısı İnsan Sayısından Fazla

Danimarka’da sürekli, vatandaşların motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanması için teşvikler yapılıyor. Gerçekten de her ülkenin örnek alması gereken bir davranış!

Dünyanın En Az Yozlaşan Ülkesi Danimarka

Yolsuzluk Algılama Endeksi’nin yapmış olduğu araştırmalar sonucu, yozlaşmanın en az olduğu iki ülkeden biri Danimarka. Bir diğer başı çeken ülke ise Yeni Zelanda’dır.

En Çok Nobel Ödülü Kazanan Ülke

Nüfusa oranla en çok Nobel Ödülü kazanan ülke Danimarka’dır. Sizce de müthiş değil mi?

Ülkenin Denize En Uzak Yerinden Sadece 53 Km Giderek Denize Ulaşabilirsiniz

Ülke yaklaşık olarak 7500 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Denize en uzak mesafeden bile bir denize ulaşabilmeniz için sadece 53 kilometre yol kat etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca Danimarka ülkesine bağlı ayrıca 406 ada mevcuttur.

Ülkenin İşsizlik Oranı Yok Denecek Kadar Azdır

Danimarka’da işsizlik oranı oldukça düşük bir yüzdeye sahiptir. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün açıklamış olduğu standartların bile çok altında bir yüzdeye sahiptir. 15ile 64 yaş aralığındaki bireylerin %75’i ücretli bir işte çalışmaktadır. Kalan yüzdelik bölümün çoğunu kendi isteğiyle çalışmayan ya da serbest çalışan insanlar oluşturuyor.

Hamile Kadınlar 18 Haftaya Kadar İzin Alabiliyorlar

Hamile kadınlar doğum öncesi 4 hafta, doğum sonrası 14 hafta olmak üzere toplamda 18 hafta izin kullanma hakkına sahiptirler. Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama tabii ki bu izinler ücretli izin olarak kullanılıyor.

Ebeveynlere Yılda Toplamda 52 Hafta Ücretli İzin

Danimarka’yı Kıskandıran 20 Neden

Aile yapısının oldukça önemli olduğu Danimarka’da, Ebeveynlere toplamda 52 haftaya kadar ücretli izin imkanı tanınıyor.

Dünyanın En Kısa Çalışma Saatlerine Sahip Ülkesi

Danimarka’da işçilerin çalışma saatleri haftalık 34 saat ile 37 saat arasında değişmektedir. Bu diğer ülkelerin ortalama çalışma saatlerinin çok altında bir süre olarak göze çarpmaktadır.

Eşcinsel Evlilikler Serbesttir

2012 yılında alınan kararla ülkenin tamamında eşcinsel evlilikler serbest bırakılmıştır. Ayrıca ülkede cinsiyet değiştirmekte yasaldır.

Seçimlere Katılımın En Yüksek Olduğu Ülke

Danimarka Dünya genelinde seçimlere katılımın en yükse olduğu ülkeler arasında başı çekmektedir. Seçimlere katılım oranı ortalama %87 dolaylarındadır.

Bebeğinizi Bebek Arabasında Dışarıda Bırakabilirsiniz

Danimarka’da kafe ve restoranların önünde içinde bebek olan sıra sıra dizilmiş bebek arabaları görebilirsiniz. Her ne kadar kulağa inanması güç gibi gelse de bu durum Danimarka’da oldukça güvenlidir ve birçok aile bunu yapmaktadır.

Yüzme Bilmeyen İnsan Yoktur

Danimarka’da yüzme dersi okullarda zorunlu eğitim olarak öğretilir. Bu nedenle ülke genelinde yüzme bilmeyen birini bulmak imkansızdır. O kadar ada olunca bu anlaşılır bir durum tabii.

İnsanların En Mutlu Olduğu Ülke

Dünya genelinde yapılan onlarca anket göstermektedir ki, ülke nüfusunun en mutlu olduğu yer Danimarka’dır. Neden acaba?

Fikirler Özgürlüğünün Oldukça Yüksek Olduğu Ülke

Tabii ki burada bahsettiğimiz yasa dışı ve illegal fikirler değil ama Danimarka yasaları da zaten çok katı değil. Dini ve siyasi görüşlerinizden dolayı ötekileştirilmezsiniz.

Avrupa’da Kölelik Sisteminin Kalktığı İlk Ülkedir

1912 yılında alınan kararla Danimarka’da kölelik sistemi tamamen kaldırılmıştır ve bu kararı alan ilk Avrupa ülkesidir.

Trans Yağları Kısıtlayan İlk Ülkedir

2003 yılında alınan kararla ülke genelinde trans yağ kullanımına kısıtlama getirilmiştir. Alınan bu karar sonrasında ülkede kalp rahatsızlıklarında %50 gibi oldukça yüksek bir düşüş yaşanmıştır.

Okula Tek Başına Giden Afacan Bisikletliler

6-7 yaşından itibaren çocukların hemen hemen hepsi okula tek başına bisikletleriyle giderler. Bu sayede çocuklara küçük yaştan itibaren sorumluluk alma duygusu aşılanır. Ayrıca bu yolculuklar için Danimarka oldukça güvenli bir ülkedir.

Kolay Kolay Çöpçü Veya Temizlikçi Göremezsiniz

Çevre temizliği konusunda oldukça yüksek bir bilince sahip Danimarka vatandaşları çevreyi kirletmemeye oldukça özen gösterirler. Bu nedenle ülke genelinde temizlik işçilerine rastlamanız biraz zor oluyor.

Bilgi İçin Ücretsiz İnternet

Tam bir enformasyon ülkesi olan Danimarka, ülke vatandaşlarının her zaman sınırsız bilgiye erişebilmesi için ücretsiz internet sağlamaktadır.

Asgari Ücret Çalışanlarla Ortak Belirleniyor

Asgari ücret zamları belirlenirken çalışanlarında fikirlerinden yararlanıp ortak yol bulunuyor. Ortalama saatlik ücret 20 € dolaylarındadır

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi