Anasayfa » Dahi Olduğunuzu Gösteren 10 Şey

Dahi Olduğunuzu Gösteren 10 Şey

by Baris

Dahi Olduğunuzu Gösteren 10 Şey – Kısa bir süre önce bilim adamları tüm dahilerde olan bazı ortak özellikler keşfetmişlerdir. Özellik derken dağınık saçlar, ilginç kıyafetler veya garip bakışlardan bahsetmiyoruz. Söz konusu, dahi insanların sahip oldukları alışkanlıklar ve davranış şekilleridir. Kendinize biraz daha yakından bakın, belki siz de keşfedilmemiş bir dahisinizdir. Bu makalemizde sizlere dahi olduğunuzu gösteren 10 şeyi listeledik.

1- Gece Kuşu Olmak

Eğer gece geç saatlere kadar uyanık kalıp ertesi sabah da öğlene kadar uyuyan bir kişiyseniz, dahilik sıralamasında diğerlerinden bir adım öndesiniz demektir. Dahilerin büyük bir çoğunluğu sabah insanı değildir. Belki  de bu sebepten dolayı birçok dahinin uyku problemleri vardır. Sabah uyuduğunuzda akşam ne yapacaksınız? Tabii ki uyanık kalarak yeni fikirler üreteceksiniz.

2- Mizah Yapma Yeteneği

İnsanların çekicilik anlayışı üzerine yapılan bir araştırmaya göre soyut düşünme ve sözel zekası yüksek olan kişiler aynı zamanda da iyi espri yapabilenlerdir. Espri yapmaktan çekinmemelisiniz. Ayrıca esprileriniz yeteri kadar komik olursa da çevrenizdeki insanlar sizin bir dahi olduğunuzu düşünebilir.

3- Tuhaf Hobiler

Garip bir hobiye sahip olmak, dahiliğin belirtilerinden birisidir. Para biriktirmek yerine garip desenli peçeteler veya kokulu silgiler biriktiriyorsanız dahi olma ihtimaliniz daha yüksektir. Bazı bilim adamlarına göre dahilerin koleksiyon yapma sebepleri, çok fazla çalışan beyinlerinin ancak bu şekilde rahatlayabilmesidir.

4- Tembel Olmak

Tembelliği herkes sever. İnanması güç ama bilim adamları zeki insanların tembel olduğunu söylemektedir. Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre çok fazla düşünce ve beyin aktivitesi fiziksel yorgunluk ve uyuşukluğa yol açabiliyor. Tam da bu sebepten dolayı bazı zamanlarda etrafta boş boş dolanarak hiçbir şey yapmamanızın geçerli bir sebebi vardır.

5- Sese Duyarlı Olmak

Dahiler, insanların yemek yerken çıkardığı seslerden rahatsızlık duyarlar. Ağzı açarak yemek, yemeği şapırdatmak, çayı höpürdetmek gibi davranışlar dahi bir insan için oldukça itici gelebilir. Bu tarz durumlarla karşılaştığınız zaman sinirden deliye dönüyorsanız, dahi olma ihtimaliniz biraz daha artmış demektir. Yapılan birçok farklı araştırmaya göre zeki insanlar seslere oldukça duyarlı oluyorlar. Ayrıca bu olay onları diğer insanlardan çok daha fazla rahatsız ediyor.

6- Seyahat Etme İsteği

Bu da dahiliğin bir başka işaretidir. Dahiler sürekli evde oturmaya asla katlanamazlar. Sürekli yeni yerler gezerek farklı yerleri görmek isterler. Seyahat etmek, beynimizin ihtiyacı olan besini sağlar. Bu şekilde beyin yeni anılara ve farklı deneyimlere olan açlığını giderme şansına sahip olur.

7- Alkol Tüketimi

Başka bir kötü alışkanlık daha. Lakin maalesef birçok dahi alkol veya uyuşturucu bağımlılığından muzdariptir. Büyük Fransız filozof Jean Paul Sartre günde 2 paket sigara ve çok miktarda pipo içerdi. Ayrıca yanında da en az 1 litre viski veyahut votka bitirirdi. Bu sebepten dolayı da sırf dahi olmak adına bu alışkanlığı abartmaya gerek yok. Alkol tüketmeden de dahi olabilirsiniz.

8- Karalama

Son yapılan bazı araştırmalara karalama yapmak, dahi beyinlerin kendisini ifade etmesinin bir şeklidir. IQ seviyesi yüksek insanlar bunu sıkça yapmaktadır. Yani bir dahaki sefer elinize kalem alarak rastgele şeyler çizmeye başladığınız zaman beyninizin dahice bir şeyler üzerine çalıştığını anlayabilirsiniz.

9- Uykudan Önce Düşüncelere Dalmak

Uyumadan önce olaylar hakkında düşünerek kafanızdan farklı sonuçlara götüren senaryolar mı çiziyorsunuz? Yine bu senaryolar her seferinde olumsuz mu sonuçlanıyor? Bu durum sizin kötümser değil aksine dahi olduğunuz anlamına gelebilir. Neşeli ve umursamaz insanlar bu konular hakkında endişelenmezler. Çünkü negatif düşünceler beynin anlık ve yoğun aktiviteleri sonucunda oluşmaktadır.

10- Dağınık Olmak

Bu davranış hayatınızın her alanında ortaya çıkabilir. Eviniz, saçlarınız veya kıyafetleriniz her zaman dağınık halde olabilir. Dahi insanların çalışma ortamları adeta bir çöplüğe benzeyebilir. Dış görünüşlerine özen göstermezler ve dağılmış saçlar ile sokağa çıkmaktan hiç çekinmezler. Çünkü zihinlerini meşgul eden çok daha önemli şeyler vardır.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi