Anasayfa » 5 Adımda İyi Fikir Nasıl Bulunur?

5 Adımda İyi Fikir Nasıl Bulunur?

by Baris

5 Adımda İyi Fikir Nasıl Bulunur? – Gördüğünüzde “Harika!” dediğimiz bizi etkisi altına alan, “Bunu ben niye düşünemedim?” sorusunu kendinize sorduran bu fikirler nasıl oluşturuluyor acaba. Bunları düşünmekle yetinmeyip hayata geçirenlerin bizden ne artısı var. “Bu tarz fikirler bulmak için acaba ben ne yapmalıyım?” gibi sonu gelmeyen sorular sizin gibi her girişimcinin kafasını kurcalayan sorular.

Peki sahiden, nasıl oluyor da bulunuyor bu çığır açan fikirler?

Bu imrenerek baktığımız bütün fikirler aslında hayatımıza evrensel ve kesinleşmiş bir süreçten geçerek giriyorlar. Bu sürecin de kesin olması gereken bazı maddeleri var. Şimdi iyi fikir nasıl bulunur buna değinelim..

1) “Düşünme Biçiminizi Gözden Geçirin!”


Düşünmenize engel tüm engelleri ortadan kaldırın. Kendi hayatınızda oluşturduğunuz rutinleri bozun ve kendinize yeni perspektifler edinmeye çalışın. Hayatınızda asla var olmamış sınırları silmeyi öğrenin. Sizi kısıtlayan her kesimden uzaklaşmanız sizin için olumlu olacaktır.

2) Zihninizi Dolduran Her Şeyi harmanlayın. 


Fikir, birbirileriyle tamamen alakasız görünen tüm maddeleri tek bir çatı altında toplayan ve bazı yeni noktaları bir ışık altında görmenizi sağlayan bir içgörü parıltısıdır. Bu yüzden fikrinizi yaşatacak olan her ham maddenin çok değerli olduğunu asla unutmayın. Unutmayın ki bugüne kadar hiç kimse çok fazla fikre sahip olduğu için eleştirilmemiştir.

İyi Fikir Nasıl Bulunur

3) Zihninize Biriktirdiğiniz Malzemeleri Yorumlaması İçin Vakit Tanıyın.


Fikir, belli bir durumun tüm yönlerini kapsar ve bunu basitleştirir. Aklınızda bulunan tüm gevşek uçları düzgün bir düğümle bir araya getirir. Zihninizin malzemeleri yorumlaması ve oluşturduğunuz harmandan anlamlı bir sonuç çıkarabilmesi için geçmiş deneyimlerinizi doğru yerde ve zamanda kullanmanız oldukça önemlidir. Eğer bu maddeyi dikkate almazsanız, fikrinizin üretim için fabrikaya postalandığından hiç kuşkunuz olmasın.

4) Tüm Cin Fikirlerinizden Olabildiğince Uzaklaşın.


“En zor maddeyi daha yeni geçtik, şimdi uzaklaşmak da nereden çıktı?” dediğinizi duyar gibiyim fakat yanlış okumadınız. Keyifli ve eğlenceli olduğunuz her an iyi fikirler üreten bir takım yaratabilirsiniz. Tüm bu fikir üretme sürecinin yarattığı ciddiyetten uzaklaştığınız bu dönemde kendinizi eğlenceye verin. 

Ciddiyet sığlığın tek sığınağıdır .

Oscar Wilde

5) Boşluktan Ortaya Çıkan Fikir.


Meydana getirdiğiniz boşluk daha önce hiç yapılmamış olan şeyleri gerçekleştirebilmek için kendinize verdiğiniz en büyük armağandır aslında. Yaratıcı zihin beklenmedik benzerlikleri beklenmedik zamanlarda birleştirerek oluşturduğu fikri gözünüzün önüne serecek kadar basite indirgeyecektir.

Fikir barizdir ve başkasına söylediğinizde kendi kendine “Ben bunu nasıl düşünemedim!” diyerek şaşırırken siz, yeni doğmuş fikrinizi alıp gerçek dünyaya bırakıyor ve nasıl başarılı olduğunu izliyor olacaksınız.

Ana Sayfaya Dön

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi