İş Görüşmenizin İyi Geçmesini Sağlayacak 6 Bilgi

Erkan Karadeniz
Okuma Süresi: 5 Dakika

İş Görüşmenizin İyi Geçmesini Sağlayacak 6 Bilgi- İş görüşmeleri hemen hemen herkesi ilgilendiren bir konudur. İş görüşmesi esnasında bazı insanlar, kişisel bilgi ve beceri gerektiren kuralları bilmiyor ya da bilmesine rağmen pratiğe dökemiyor. Bu yazımızda vereceğimiz bilgileri uygulamaya çalışırsanız, iş görüşmenizin beklentilerinizin oldukça üstünde geçeceğini vaat ediyoruz.

İş veren kişiler ya da onların vekilleri, açık olan pozisyonu doldurmak için kendilerine en fazla katkı sağlayacak kişi veya kişileri işe almak isterler. Bu nedenle bütün işletmeler kendilerine göre belli kriterler belirler ve bu kriterler doğrultusunda gelen başvuruları incelemeye alırlar. Spesifik kriterleri bir kenara bırakacak olursak, bütün bu işletmelerin hemen hemen ortak sayılabilecek bazı kriterleri vardır. Bu kriterler nelerdir, isterseniz hep birlikte bakalım.


1-Kılık Kıyafet Uyumu

İş görüşmesinde kılık ve kıyafetimiz oldukça önem arz eder. Burada demek istediğimiz “Mutlaka pahalı kıyafetlerle, şık kombinler yapmalısınız” anlamı taşımıyor. Fakat iş görüşmesine giderken günlük kıyafetler yerine daha resmi kıyafetler seçebilir ve renk uyumuna dikkat edebilirsiniz. Ayrıca seçtiğimiz bu kıyafetlerin temizliği de oldukça önemlidir. İş görüşmesine gittiğimiz kıyafetin ütülü olmaması, üzerinde leke bulunması ya da söküklerinin olması karşı taraf için olumlu bir izlenim yaratmayacaktır.

Ayrıca kıyafet konusuna değinmişken size küçük bir ipucu da vermek istiyoruz. Bazı iş görüşmeleri katılımcı sayılarına da bağlı olarak bir süre beklemenizi gerektirebilir. Bu nedenle dar kıyafetler yerine, içinde kendinizi daha rahat hissettiğiniz kıyafetler tercih etmelisiniz. Eğer dar kıyafet tercih ederseniz, bu kıyafetler zamanla sizi bunaltacak ve terlemenize neden olacaktır. İş görüşmeniz öncesi bu tarz olumsuzluklar sizin psikolojinizi de olumsuz yönde etkileyecektir.

Unutmayın ki karşı tarafta bıraktığınız ilk izlenim son derece önemlidir.


2-İş Başvurusu Yaptığınız Şirketi Araştırın

İş başvuru yaptığınız işletmenin hakkında bilgi sahibi olmanız görüşmenizi olumlu yönde etkileyecektir. Karşı tarafın sizden neler beklediğinin bilincinde olacaksınız ve size yöneltilen sorular karşısında daha rahat ve kendinden emin cevaplar verebileceksiniz.

Peki neler araştırmalıyız?

 • İşletmenin vizyonu ve misyonu
 • İşletmenin tarihi
 • Neler ürettiği, nelere hizmet ettiği ya da pazarladığı
 • Hangi kriterlerde personel aradığı
 • Personel çalışma saatleri
 • Personel maaşları

3-Sorulara Doğru Ve Net Cevaplar Verilmeli

İş görüşmesinde sizlere sorulan sorulara ne kısa ve kaçamak cevaplar verin ne de çok uzun cevaplar vererek karşınızdaki kişileri bunaltın. Size yöneltilen soruyu iyi analiz edin, kendinizden emin ve net cevaplar verin. Size sorulan soruların cevapları karşı tarafın duymak istediğini bildiğiniz cevaplar değil, sizin düşünceleriniz olmalı. Çünkü sırf karşı tarafı etkilemek için verilmiş yalan cevaplar sizi ilerleyen günlerde daha zor duruma sokabilir. İşletmelerin görüşme sonrası adaylar hakkında araştırma yapacağını ve bu kişiler hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğini unutmamalıyız.

İş görüşmesi esnasında vereceğiniz bilgiler güncel olmalı. Örneğin daha önce neler yaptığınız sorulduğunda sadece ilk çalıştığınız işletmeyi değil; ya çalıştığınız işletmeleri sırayla söylemelisiniz ya da sadece en son çalıştığınız işletmeyi söylemelisiniz. CV’nize yazdığınız referanslar size gerçekten kefil olabilecek kişiler olmalıdır. Çünkü referans gösterdiğiniz kişinin sizin hakkınızdaki görüşleri, iş veren ya da iş veren vekili için çok önemlidir.


4-Kişisel Becerilerinizi Ön Plana Çıkartın

İş Görüşmenizin İyi Geçmesini Sağlayacak 6 Bilgi

Kişisel beceriler derken çok iyi futbol oynamanızdan ya da çok iyi yemekler yapmanızdan bahsetmiyoruz. Bunu söyleme amacımız stres yönetimi ve takım çalışması, sorunlara farklı pencerelerden bakabilme gibi konulardan bahsetmelisiniz. 

Stres altında çalışabilme becerisi çok önemli bir konudur, sizi bir adım öne çıkaracaktır. Takım çalışmasına yatkın olmanız ise sizin uyum sorunu yaşamayacağınızın ve mevcut ortama kolaylıkla adapte olabileceğinizin bir göstergesidir. Karşılaşılan sorunlara farklı pencereden bakabilme becerisi ise sizi diğer adaylardan ayıran özellik olarak ön plana çıkaracaktır.


5-Randevu Saatinize Dikkat Etmelisiniz

İş veren veya iş veren vekilleri için vakit her zaman önemli bir konudur. Bu nedenle yapacağınız görüşmelere her zaman en az 15 dakika önceden gitmeye özen gösterin. Ayrıca randevu saatinizden önce orada olmanız, size karşılaşabileceğiniz aksaklıklar karşısında artı zaman kazandıracaktır. Ayrıca görüşmeye geç kalan ya da gelemeyenlerden sizi bir adım öne çıkaracaktır.


6-İş Başvurusu Ve Mülakatlarda Göstereceğiniz Davranışlar

 • Samimi davranmaya çalışın.
 • Size gelen eleştirilere açık olun.
 • Kararlı gözükün.
 • Maaş konusunu ilk siz gündeme getirmeyin.
 • Eski çalıştığınız yerler hakkında olumsuz ve kötü konuşmayın.
 • Saygı ve nezaketi elden bırakmayın.
 • Beklentileriniz sorulduğunda abartmamaya çalışın.
 • Görüşme esnasında veya görüşme sonunda aşırı heyecanlı gözükmemeye çalışın.
 • Görüşme sonunda karşı tarafa teşekkür ederek ayrılın.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap