Anasayfa » Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat

Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat

by Buse Şengül

Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat – Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza bir çok yeni icat icat girdi. Yanlışlıkla icat edilen bu birçok ürün şuan günlük hayatımızın değişmez birer parçaları haline geldi.

Gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız birçok ürün, ‘yanlışlık eseri’ bulundu. Farklı amaçlar uğruna çalışmalar yapan bilim insanları, zaman zaman ulaşmak istedikleri sonuçlardan çok daha farklı sonuçlarla karşılaştı. Yapılan her hatanın kötü sonla bitmeyeceğini gösteren icatların hepsi, kendi alanında oldukça başarılı ve kullanışlı ürünler olarak hala günlük hayatımızda yer alıyorlar.

1- Slinky – Stres Yayı

Slinky – Stres Yayı

Dünya çapında 500 milyondan fazla satılan bu oyuncağın ortaya çıkışı tamamen tesadüf eseri oldu. İngiliz donanmasında mühendis olarak görev yapan Richard James, hassas aletlerin yere düşünce hasar görmesinin önüne geçmek için bir çalışma yaparken, yaylardan bir tanesinin yere düşmesi ile Slinky ya da günlük hayatımızda stres yayı adıyla da bilinen oyuncak bulunmuş oldu.

2- Oyun Hamuru

Oyun Hamuru – Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat

1956 yıllarına kadar duvar temizliklerinde, temizlik hamurlarının kullanılmaktaydı. Bir yılbaşı esnasında bazı çocuklar yılbaşı süslerinde bu hamurları kullanınca, bu temizlik hamurları günümüzdeki hali olan oyun hamurlarına evrilmiş oldu. Dünya çapında en fazla bilinirliğe sahip olan ve ilk oyun hamuru üreticisi olan Play-Doh markası, yanlışlıkla bulunmuş bu icattan toplamda 3 milyardan fazla kutu sattı.

3- Cırt Cırt Bant

Cırt Cırt Bant

George De Mestral tarafından icat edilen cırt cırt bandın ortaya çıkışı şu şekilde olmuştur. George De Mestral’in, bir gün ava gittiği sırada köpeğinin ve çoraplarının üzerine yapışan otlar dikkatini çekmiştir. Bu durum sonrası cırt cırt bandı fikri aklına gelmiş ve 7 yıllık çalışmalarının ardından günümüzde hala bir çok alanda kullandığımız bu ürün hazır hale gelmiştir.

4- Patates Cipsi

Patates Cipsi – Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat

1853 yılında bir restoranda şef olarak görev yapmakta olan George Crum tarafından bulunan patates cipsi de yanlışlıkla bulunan ürünler arasındadır. Bir gün restorana gelen bir müşteri, sipariş verdiği patatesleri beğenmeyerek ” bunlar hamur gibi ve tuzsuz.” demiştir. Gelen bu yorumun üzerine Crum müşterisi için patatesleri incecik doğrayıp, üzerine bol miktarda tuz döküp tekrar göndermiştir. Müşterisinden geri gelen yorum beklediğinde iyi olunca ortaya patates cipsi çıkmıştır.

5- Mikrodalga Fırın

Mikrodalga Fırın

Listemizin 5. sırasında mikrodalga fırın yer alıyor. Mikrodalga yayan magnetronlar üzerinde incelemeler yapan Percy Spencer’in, bu çalışmalar esnasında cebindeki çikolatanın erimesi dikkatini çekmiştir. Bunun nedenini araştırmaya başlamasıyla mikrodalga fırının temelleri atılmıştır.

6- Post-It Kağıdı

Post-It Kağıdı – Yanlışlıkla Bulunan 7 İcat

1970’li yıllarda Dr. Spencer Silver bir yapıştırıcı geliştirdi fakat bu yapıştırıcı oldukça güçsüzdü. Bu nedenle bunu işe yaramaz bir buluş olarak nitelendirerek çalışmalarını durdurdu. Bundan yıllar sonra meslektaşı Art Fry’i, bir kilisede kitap ayracının istenilen yerde durmadığını görünce birden aklına Silver’in işe yaramayan buluşu geldi. Güçsüz yapışkanı sayesinde kitaba yapışarak bir ayraç görevi görecek fakat çıkartırken de kitaba zarar vermeyecekti. Günümüzde hala büro malzemeleri arasında vazgeçilmezler arasında yer alan post-it bu şekilde ortaya çıkmıştır.

7- Dayanıklı Cam

Dayanıklı Cam

1903 yıllarında Fransız bir kimyager olan Edouard Benedictus tarafından bulunmuştur. Bir gün deney tüpünü laboratuvarının zeminine düşüren kimyager, tüpün kırılmış olmasına rağmen dağılmadan tek parça halinde kaldığını gözlemledi. Bunun nedenini anlamaya çalışan Benedictus, kolodyum ihtiva eden sıvının buharlaşmasından sonra tüpte bırakmış olduğu ince plastik tabakanın bu dağılmayı engellediğini anladı. O yıllar notları arasına bu durumu eklemiş fakat bu konu üzerinde farklı bir çalışma yapmamıştır.

Bir zaman sonra bir trafik kazasında, aracın içinde bulunan bir kızın, kırılan camlar yüzünden oldukça ağır bir şekilde yaralandığını duyması üzerine, bu konu üzerinde araştırma yapmaya karar verdi.

Geçmiş yıllardaki deneyimlerinden esinlenerek iki cam tabakasının arasına selüloz nitrat yerleştirerek üç katlı camı oluşturdu.

Bu buluş arabaların ön camlarında kullanılmak üzere otomotiv endüstrisine büyük katkı sağlamıştır.

Bir Önceki Makalemize Göz At: “En Zeki Dünyalılar: Astronotlar”

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi