Anasayfa » Aşık Olduğumuzda Vücudumuzun Verdiği 7 Tepki

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzun Verdiği 7 Tepki

by Ezgi Kurt

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzun Verdiği 7 Tepki – Aşk, dünyanın hem en güzel hem de en yıkıcı duygularından biri. Peki bu duygunun vücudumuz üzerindeki etkisi nasıl?

Aşk, baz insanlara göre yaşayabileceğiniz en güzel duygulardan biri, bazı insanlara göre ise hayatınızı mahveden bir duygu. Bugüne kadar çekilen filmler ve diziler, yazılan kitapların hemen hemen hepsinde mutlaka aşk konusunun işlendiğini görüyoruz. Bu aşkların hepsinin sonu mutlu bitmiyor. Bazı sonlar aşık olan insanlara derin üzüntüler yaşatabiliyor. İyi ama o zaman neden aşık oluyoruz ki? Aşık olmamızdaki sebepler neler? Bu konu üzerine yapılmış binlerce psikolojik araştırma mevcut. Bazı araştırmacılar bu durumu biyolojik etkenlere bağlarken, bazı araştırmacılar psikolojik nedenlere bağlıyor. Gerçek şu ki; sonuç ne olursa olsun, kesin olarak bildiğimiz tek şey, aşık olmak bizi hem mental olarak hem de fiziksel olarak oldukça fazla etkilemektedir. Peki hiç düşündünüz mü, aşık olduğumuzda vücudumuzda ne gibi değişiklikler meydana gelir? Bu yazımızda sizler için bu konu üzerinde yapılan araştırmaları araştırıp derledik. Hepinize keyifli okumalar!

Beynimiz Dopamin Üretir

Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; insanlar sevdiği insanları düşündüğü zaman, vücudumuzda mutluluk hissetmemizden sorumlu olan dopamin hormonunu üretimi oldukça artar. En sevdiğiniz şarkıları dinlemek, en sevdiğiniz yemekleri yemek ve bunlar gibi zevk aldığınız her ne varsa onları yapmak aynı hormonun artmasına neden olur. Bu durum sonucunda ise öfori meydana gelir. Öforinin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse, hissettiğimiz abartılı bir mutluluk duygusudur. İnsanlar bu dönemlerinde kendilerini tamamen dertsiz, kaygısız, stressiz hissetmektedirler. Alışagelmiş duygusal tepkiler sonucu ortaya çıkan duyguların çok ötesinde anormal bir şekilde aşırı mutlu olma halidir. Hoşlanıp da söyleyemediğiniz o insanı gördüğünüzde içinizden taşan sevinç duygusunun, aşık olduğunuz o gün “midemde kelebekler uçuşuyor” demenizin nedeni budur.

Sevgi Kan Basıncınızı Düşürür

Dünya genelinde tansiyon hastalığıyla mücadele eden kişi sayısı bir hayli fazla. Fakat yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre sevgi, vücudumuzda kan basıncını düşürerek tansiyonumuzun dengelenmesine oldukça yardımcı oluyor. Hepimizin, hayatında meydana gelen olayları düzenli olarak paylaşıp rahatladığı insanlar var. Mutluluğumuzu anlatınca mutluluğumuzun arttığı, üzüntülerimizi anlatınca üzüntülerimizin azaldığı insanlar… Bu bile kan basıncımızı dengelememiz konusunda bizlere oldukça yardımcı oluyor.

Acı Eşiğinde Artış Olur

Aşık Olduğumuzda Vücudumuzun Verdiği 7 Tepki

Yine yapılan bir araştırma sonucuna göre, sevgi duyduğumuz bir insana baktığımız zaman, beynimizde ağrı hissiyatını azaltan bir mekanizmanın tetiklendiğini ortaya koydular. Ağrımız olduğu zaman, sevdiğimiz bir insanın fotoğrafına bakmak bile ağrımızın azalmasına yardımcı olmaktadır.

Fiziksel Olarak Kendimizi Daha İyi Hissederiz

Ruh eşinizi bulmanızın, fiziksel sağlığınız üzerinde o kadar çok etkisi var ki… Geçmişte yapılan birçok araştırmayı, bugün yapılan araştırmalarda desteklemektedir. Sevginin kalp sağlığından, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, kilo kaybına, sağlıklı ve çok daha uzun bir yaşama neden olduğu kanıtlanmıştır.

Kemikleriniz Güçlenir

Yapılan bir araştırma, sağlıklı bir ilişki içerisinde bulunan erkeklerin kemik sağlığının çok daha iyi durumda olduğunu gösterdi. Bu duruma neden olan şey sağlıklı beslenmeyle mi alakalı yoksa doğal bir tepkime mi henüz bilinmese de, bildiğimiz şey güzel bir ilişkiye sahip olan erkeklerin kemikleri daha güçlü olmaktadır.

Mide Problemleri Yaşayabilirsiniz

Yazımızın bu bölümüne kadar hep güzel şeylerden bahsettik ama vücudumuzda olumsuz şeyler de olmuyor değil. “Midede kelebekler uçuşması” ifadesi bir miktar gerçeği yansıtıyor olabilir. Her ne kadar aşk muhteşem bir duygu olsa bile bazen vücudumuzda kortizol seviyemizin artmasına sebep olur. Kortizol, genel olarak stresle ilişkilendirilmiş bir hormondur. Stresin ise mide problemlerine neden olduğu bilinmektedir.

Mutsuz İlişki Hasta Eder

İnsan ilişkileri oldukça karmaşık olabilmektedir. Her zaman her şey planladığımız gibi gitmeyebiliyor. Böyle durumlarda da tarafların üzülmesi kaçınılmaz oluyor. İlişkinizde sorunlar yaşadığınızda, işler istediğiniz gibi gitmediğinde; uykusuzluk, beslenme bozukluğu, stres, gibi sorunlar yaşamanız oldukça muhtemeldir. Bu durum sonucunda ise bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir ve hasta olmanıza neden olur.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi