Edebiyat Hocalarına Emekliği Düşündüren Anlatım Bozuklukları

Nazlı Can Zeynep
Okuma Süresi: 3 Dakika

Edebiyat Hocalarına Emekliği Düşündüren Anlatım Bozuklukları – Bizim hayatımızda da, “grammar nazi” diye tabir ettikleri arkadaşlardan vardır. Mail atarken sinsi sinsi arkanıza geçer “O -de ayrı yazılcak abi” diye müdahale eder. Sevgilinize mesaj yazarken “Yanlız ne ya? Köylü müsün kızım?” diye romantizminize limon sıkar. O gün gazetede okuduğunuz olayı anlatırken “Cinnet geçirmek yanlış abi, doğrusu cinnet getirmek onun. Üniversite mezunu adamsın, sen de böyle yapacaksan ohoo!” diye onca insanın içinde sizi itin götüne sokar. Belli ki anlatım bozukluğu hadisesiyle kafayı bozmuş, acil uzaklaşın!

“Hangi -de dahi anlamındaydı yaa?” diye düşünürken devreleri yaktık. Şimdi hep birlikte modern dilbilgisine tepki olarak doğan anlatım bozukluklarına bakalım.

Arka Fon

“Arka fon mu? İyi ama fon dediğin zaten arkada olmuyor mu?” muhabbetine hiç girmeyin şimdi. Zira nice babayiğitler telef oldu bu yolda.

Geri İade

Bu kullanımda bir yanlışlık olmadığını ispatlamak uğruna “ileri iade” yapmaya çalışan insanlar tanıyoruz.

Örneğin Mesela

Emekliği Düşündüren Anlatım Bozuklukları

Eğer siz durdurmazsanız “Farz-ı misal, atıyorum, şöyle bir şey de var…” diye devam eder de eder. O yüzden siz siz olun, onları durdurun.

Ortam Ambiyansı

Her ne kadar Türk Dil Kurumu’na göre yanlış olarak tanımlansa da Tiki Dil Kurumu’na göre gayet doğru bir kullanım olarak kabul edilir. Aferin benim kızıma.

Atlı Süvari

Bu anlatım bozukluğunu yapan kişiler belki de atların atlara bindiği bir dünya hayal ediyorlardı, bunu asla bilemeyeceğiz?

Nüans Farkı

O farkınan çok iyi oldu, çok da güzel iyi oldu taam mı?

Full Dolu

Yani dolu ama nasıl dolu. Öyle böyle dolu değil yani. İnanılmaz dolu. Çok acayip dolu. Görseniz fena dolu.

Yan Profil

Profil zaten kelime anlamı olarak “yandan görünüş” anlamı taşımakta. Profil içinde profil, bildiğiniz profilception oldu bu. Bundan mütevellit yan profil kullanımı biraz tuhaf oluyor ama ben karışmayayım, yine de siz bilirsiniz.

Bizzat Kendim

Bana göre bizzat kendim olarak… Narsizmin doruklarından hepinize selamlarımı iletiyorum.

Giriş Introsu


Giriş introsu neyse de siz birde çıkış outrosunu görün. Gözlerinize inanamazsınız. Ben inanamadım.

Bariz Belli


İlk duyduğunuzda kulağınıza bir karikatür karakteri ismi gibi gelse de, “Bariz belli” de anlatım bozukluklarının nadide parçalarındandır. Arkadaşlar lütfen fotoğraf çekerken flaşları kapatalım.

GAP Projesi

Özal döneminde baş gösteren bu anlatım bozukluğunun “ÖSS Sınavı”, “TBMM Meclisi” gibi arkadaşları da vardır. Ne kadar da minnoşlar, sizce de öyle değil mi?

Ölü Ölmüş

Ne ölü mü ölmüş? Bu listenin vesileyle yazımızı sonlandırırken aramızdan talihsiz şekillerde ayrılan bütün zombi kardeşlerimize bir rahmet okumayı çok görmeyelim.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap