Anasayfa » Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri
en-tehlikeli-sehirler

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

by Buse Şengül

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri – Dünyanın en şiddetli ve tehlikeli 10 şehri! Maceralı tatillere çıkmak, dünyayı keşfetmenin ve egzotik yerleri keşfetmenin harika bir yoludur. Ancak kesinlikle turist dostu olmayan şehirler var. Bu 10 şehirde tehlike hemen hemen şehrin her kenarında. Dünyanın en tehlikeli şehirlerinden bahsedeceğimiz bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

San Pedro Sula, Honduras

San Pedro Sula, Honduras

San Pedro Sula, Honduras’ın ikinci büyük metropol şehridir. En şiddetli ülkenin en şiddetli şehri olarak da bilinir. Sokak çeteleri bu şehri ele geçirmiştir. Bu çeteler haraç alıyorlar, genç erkekleri askere alıyorlar ve masum kadınlara tecavüz ediyorlar. Hatta insan, silah ve uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra cinayetle de uğraşıyorlar. Aslında, Amerika’ya giden kokainin yaklaşık %80’i Honduras’tan geçiyor. Nüfusun neredeyse yüzde yetmişi yoksulluk içinde yaşıyor ve organize suç artıyor. Cezasızlık, yolsuzluk, şiddetli toprak anlaşmazlıkları, siyasi insanlar ve çete savaşları şehri resmetmektedir.

San Salvador, El Salvador

San Salvador, El Salvador

San Salvador, küçük El Salvador ülkesinin en büyük şehridir. Dünyanın en şiddetli çetelerinden bazıları bu şehirden geliyor. Bu korkusuz çeteler tarafından en çok kullanılan silahlar balta, pala ve silahlardır. Yerel bir morgdaki adli tıp ekipleri her gece sokaklardan ceset toplamak zorunda. Yine her gün onlarca aile bu çeteler yüzünden morga gidiyor. Kayıp sevdiklerini arıyorlar ve hüzünlü bir şekilde ölüleri tespit ediyorlar. Lakin bu şehirdeki kurbanlar genellikle parçalandığı için zor kabul edilen bir görev.

Acapulco, Meksika

Acapulco, Meksika

Bir zamanlar tropikal bir cennet olan Acapulco, şimdi şiddet ve tehlikeyle boğuşan bir şehir. Cinayetlerdeki artış, Acapulco’yu Meksika’nın en şiddetli şehirlerinden biri haline getirmiştir. Popüler turistik bölgelerde bile rakip çete katliamları, şehirde yaşayan insanları  korkutuyor. Böylesine şiddetli şiddetin olduğu bir şehirde, yerel halk silahlanmak zorunda kalabiliyor. Evlerinden çıktıklarında boynuna sarılan bir çantada silah taşıyorlar. Acapulco, uyuşturucu şiddeti, organize suç ve turizmdeki düşüş yüzünden artık ekonomik ve sosyal faaliyet için ideal bir yer olmaktan çıktı.

Cali, Kolombiya

Cali, Kolombiya

Cali, Güney Batı Kolombiya’nın en kalabalık şehridir. Patlayan ekonomisine rağmen, bu şehir dünyanın en tehlikeli şehirlerinden birisidir. Suç istatistikleri, Cali’yi Kolombiya’nın en ölümcül şehri olarak kabul etti. Ayrıca dünyadaki en yüksek cinayet oranına sahip altıncı şehridirler. Uyuşturucu kaçakçılığı, Cali’nin cinayet oranlarına sahip olmasının nedeni. Bu cinayetlerin çoğu, uyuşturucu ticareti yapan çetelerin bu yasa dışı ticarette birbirleri üzerindeki yetkilerini ortaya koymaya çalıştıklarında meydana geliyor.

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town popüler bir tatil beldesidir, ancak bu şehrin sıkıntılı ve şiddetli bir tarihi vardır. Şüphelenmeyen turistler için potansiyel tehlikeler sunabilir. Suç ve çete şiddeti Cape Town’da gerçek bir sorundur. Bu şehir uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili şiddete de meyillidir. Aynı zamanda, bıçaklamaların halen silahlı şiddet olaylarından daha fazla olduğu birkaç şehirden birisidir.

Fortaleza, Brezilya

Fortaleza, Brezilya

Fortaleza, kuzeydoğu Brezilya’daki Sierra Eyaleti’nin başkentidir. El değmemiş güzel plajları ile tanınır ve kendisini de özel bir tatil beldesi yapar. Nefes kesen manzaralara rağmen, Fortaleza’da şiddet ve cinayet seviyeleri oldukça yüksektir. Uyuşturucu ticareti şehrin suçunu, özellikle de şehrin çetelerinin kokainini içeren suçları körüklemektedir.

St. Louis, ABD

St. Louis, ABD

St. Louis, Amerika Birleşik Devletleri’nin en tehlikeli şehridir. Irkçı şiddet, uyuşturucu kaçakçılığı ve yozlaşmış politikacılar şehri adeta tüketmektedir. Şiddetli suç oranları son yıllarda yükselmiş ve cinayet oranında da önemli bir artış görülmüştür. Suç oranlarının, beyaz bir polis memurunun silahsız bir Afrikalı-Amerikalı genci vurup öldürmesinden sonra ortaya çıkan kargaşa olan ‘Ferguson Etkisi’nden etkilenebileceği tahmin ediliyor. Bu olay, şiddetli suç olasılığını artıran kitlesel isyanlara da yol açmıştır.

Guatemala, Guatemala

Guatemala, Guatemala

Guatemala, Guatemala Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda batı yarımküredeki en değişken şehirlerden biridir. Bu şehirde önemli oranda uyuşturucu arzı olan yüksek düzeyde uyuşturucu kaçakçılığı vardır. Bu şehir büyük cinayetler, adam kaçırmalar, cinsel saldırılar, soygunlar ve hırsızlıklardan muzdariptir. Bütün bu suça, yeterli olmayan siyasi ve yasal kurumlar eşlik ediyor.

Kingston, Jamaika

Kingston, Jamaika

Kingston, ılık tropikal bir ada olan Jamaika’nın başkentidir. Muhteşem kumsallara ve nefes kesici dağ manzaralarına rağmen, şiddet olayları şehri tüketmektedir. Siyasi yolsuzluk, çete şiddeti ve gelişen narkotik ticareti şehrin ciddi sorunlarındandır. Hırsızlık bu şehirde artık bir fırsat suçu haline gelmiştir. Kingston’da, kapılı zengin mahallelerde bile ev soygunları gerçekleşebiliyor.

Karakas, Venezuela

Karakas, Venezuela

Karakas, dünyanın en yüksek kişi başına cinayet oranlarından birine sahip bir şehirdir. Silahlı soygunlar ve kısa süreli kaçırmalar şehirde oldukça yaygındır. Kurbanların banka hesaplarını boşaltmayı amaçlayan bu ‘hızlı adam kaçırma olayları’ gerçekleşebiliyor. Ayrıca, yabancı uyrukluların kaçırılması evlerden, otellerden, taksilerden ve hatta havaalanı terminallerinden gerçekleşmektedir. Sokaklarda dağıtılan el ilanları veya broşürler genellikle kafa karıştırıcı ilaçlarla doludur. Ayrıca suçlular barlarda ve restoranlarda turistlerle arkadaş olur ve onlara uyuşturucu dolu yiyecek veya içecekler sunarlar. Otel odalarından hırsızlık da bu şehirde önemli bir sorundur.

İlgini Çekebilir

2 comments

onat 5 Eylül 2021 - 17:21

Bence adana 1. Olmalıydı 😀

Reply
WarChese 5 Eylül 2021 - 17:23

“İnsanları niçin öldürüyorsunuz? Biraz bekleyin zaten ölecekler.” -Konfüçyüs

Reply

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi