Anasayfa » Sıradışı Turizm Türleri

Sıradışı Turizm Türleri

by Baris

Sıradışı Turizm Türleri – Turizm denildiği zaman akıllara, deniz kenarı yerler ya da doğal güzelliklerin bol olduğu yerleri ziyaret etmek gelecektir. Turistler boyunlarına astıkları fotoğraf makineleriyle, kocaman şapkalar takan insanlar olarak gözümüzde canlanır ya da sadece bikinileriyle plajda güneşlenirken. Ama bazı sıradışı turizm türleri de vardır. Aşağıda hazırlamış olduğumuz listemizde bir çok insan bu sıradışı turizm türleri için farklı ülkelere seyahat ediyorlar. Okuduğunuzda çok şaşıracağınız bu sıradışı turizm türlerine hep beraber bakalım.

Mezar Turizmi

Mezar Turizmi

Listemizin ilk sırasında; mezarlıklara gidip, oraları ziyaret etmeyi seven turistler var. Mezarlık turizmi genelde ünlü isimlerin veya tarihi kahramanların mezarlarının bulunduğu mezarlıklar oluyor. Bu mezarlıklar yılın belli zamanları ziyaretçilerin oldukça ilgisini görüyor. Mezar turizminde en çok ziyaretçi çeken mezarlar arasında Amerika’da bulunan Arlington Ulusal Mezarlığı, Paris’te bulunan Pere Lachaise Mezarlığı var. Bunların yanı sıra Türkiye’de de Amasya’da bulunan Kral Mezarları oldukça rağbet gören mezarlıklar arasında bulunuyor.

Terör Turizmi

Terör Turizmi

Birçok ülke, vatandaşlarının terör örgütlerine katılmak için farklı ülkelere uzun vadeli ziyaret etmesinden endişe duyarlar. Maalesef ülkemizde de sıklıkla bu durumla karşılaşılabiliyor. İlk önce ülkemizde ucuz tatil köylerine yerleşen terörist-turistler, bir süre turist gibi hayatlarına devam ederler. Daha sonra terör örgütlerine katılırlar. Örnek vermek gerekirse ülkemizde turist olarak Antalya’ya gelip belli bir süre burada kaldıktan sonra, Gaziantep’e geçerek burada IŞİD’e katılanlar olduğu gözlemlenmiştir.

Seks Turizmi

Bu turizm türü adından da anlayabileceğimiz üzere başka ülkelere seks yapmak için gittikleri turizm türüdür. Bu turizm türünde genellikle gelişmiş ülke vatandaşları, az gelişmiş ülkelere seyahat ederler. Son zamanlarda seks turistlerinin en çok tercih ettiği ülkeler; Kore, Çin, Japonya, Tayvan olsa da genel olarak en çok tercih edilen seks bölgeleri arasında Filipinler, Tayland, Kamboçya, Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler yer alır. Türk kadınlarının genellikle nefret duyduğu Batum’da Türkiye’nin önemli seks turizm alanlarından birisidir. Ülkeler arası giriş-çıkışların kolay olması bu şehri Türkiye için cazip kılıyor.

Gecekondu Turizmi

Getto turizmi olarak da geçen gecekondu turizmi, gelişmiş ülkelerdeki insanların sırf meraklarını gidermek amacıyla Mumbai, Manila, Rio de Janeiro gibi fakir gecekondu bölgelerine giderek gerçekleştirdikleri turizm türüdür.

İntihar Turizmi

İntihar etmek birçok ülkede suçtur. Bir insanın intihar etmesine yardımcı olmak, çoğu ülkede yasadışıdır. Bazı ülkeler buna dahil değildir. Örneğin İsviçre’de intihar etmenin yasal olmasından dolayı, yaşamlarını sonlandırmak isteyen turistler genellikle buraya geliyor.

Uyuşturucu Turizmi

Farklı ülkelere uyuşturu kullanmak ya da satın almak amacıyla seyahat eden turistlere denir. Uyuşturucu üretimi yapan Kolombiya gibi ülkelerde başlı başına bir sektör haline geldi. Amerika’dan, Avrupa’dan, Avustralya’dan sadece kokain kullanmak için bir çok insan Kolombiya’ya seyahat etmektedirler. Uyuşturucu satışı yapan kişiler genellikle turistlerin nerelerde bulunacağını biliyor ve bu alanlarda bekliyorlar. “Bu ülkede polis yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim fakat satıcılar rüşvet vermeleri koşuluyla çok fazla rahatsız edilmiyorlar.

Uyuşturucu kullanımının serbest olduğu Amsterdam’da önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Bildiğimiz üzere bir süre önce Kanada’da tıbbi esrar kullanımını serbest bıraktı. Gelecek birkaç yıl içinde Kanada’nın da uyuşturucu turizmi konusunda merkez haline gelmesi öngörülebilir.

Atom Turizmi

Muhtemelen sizde hemen isminden anlamışsınızdır. Atom turizmi, nükleer silahları ve santralleri merak edip, görmek için farklı ülkelere giden turistlere denmektedir. Daha önceden nükleer reaktör erimelerinden kaynaklı tahrip olmuş bölgeleri görmek isteyen insanlar bu turizmi ayakta tutar.

Deneysel Turizm

Yeni bir şeyler denemeyi mi seviyorsunuz? Bu turizmi yapmak için farklı ülkelere gitmenize gerek yok. Size en yakın havalimanına giderek hemen bir deney turu yapabilirsiniz.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi