Dünyanın En Küçük Hayvanları

Baris
Okuma Süresi: 4 Dakika

Dünyanın En Küçük Hayvanları – Her canlının küçüğü ya da yavrusu daha çok seviliyor, bu kaçınılmaz bir gerçek. Fakat yetişkin yaşlara gelmiş olmasına rağmen bir yavrudan bile daha küçük boyutlarda hayvanlar var ki onlar çok başka. Bu yazımızda sizler için dünyanın en küçük hayvanlarını listeledik

Dünya En Küçük Köpeği

Dünya En Küçük Köpeği Milly

Chihuahua cinsi köpek ırkının zaten küçük olduğunu herkes bilir, ancak en küçük olanının ne boyutlara sahip olabileceğini tahmin edemeyebilir. 9,6 santimetre boyutlara sahip Milly Guinness Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en küçük köpeğidir.

Dünyanın En Küçük Kedisi

Dünyanın En Küçük Kedisi

Dünyanın en küçük kedisi olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Tinker Toy adlı kedidir. Büyüme dönemini geçip yetişkin olduktan sonra ölçülen boyu sadece 19 santimetre olarak kayıtlara geçmiştir.

Dünyanın En Küçük İneği

Dünyanın En Küçük Hayvanları – Dünyanın En Küçük İneği

Dünyanın en küçük ineği olarak Guinness Rekorlar Kitabına giren Manikyam, insan avucuna sığmasa da o da sadece 61 santimetre boyuyla, türleri arasında oldukça kısa bir boya sahiptir.

Dünyanın En Küçük Kemirgeni

Dünyanın En Küçük Kemirgeni

Çoğunlukla Pakistan, Afganistan gibi sert çöl ikliminde rastlanılan Cüce Üç Parmaklı Jerboa aslında kayıtlara geçmiş dünyanın en küçük kemirgenidir. En fazla 4.4 santimetre boyuna ulaşabilen bu kemirgen türü sadece 30 gram gibi bir ağırlığa sahip.

Dünyanın En Küçük Tavşanı

Dünyanın En Küçük Hayvanları – Dünyanın En Küçük Tavşanı

Soyu tükenmekte olan, dünyanın en küçük ve en nadir bulunan tavşan türü olan Cüce tavşan 20 santimetre boyutlarında olup sadece 450 gram ağırlığındadır.

Dünyanın En Küçük Maymunu

Dünyanın En Küçük Maymunu

Güney Amerika bölgesinde yaşayan ve Minik kral lakabıyla anılan bir maymun türüdür. Bu maymun ırkının boyu 13 santimetreyi geçmemektedir ve doğduğunda sadece 15 gram ağırlığa sahiptir. Kısa boylarına rağmen 5 metreye kadar sıçrayabilirler.

Dünyanın En Küçük Bukalemunu

Dünyanın En Küçük Bukalemunu

Madagaskar adasında rastlanan bu ırk, şu ana kadar keşfedilmiş dünyanın en küçük bukalemunudur. Bir kibritin ucuna rahatlıkla oturabilir veya bir insanın işaret parmağına sığabilir. Boyları 29 milimetreyi geçmemektedir.

Dünyanın En Küçük Atı

Dünyanın En Küçük Atı

Minyatür at üreticiliği işiyle uğraşan Paul ve Kay Goessling, minyatür bile diyemeyeceğimiz kadar küçük boyutlara sahip yavru bir at sahibi olmuşlar. minyatür atın cüce hali olduğu düşünülen bu at sadece 27 kg ağırlığında ve 43 cm uzunluğundadır. Thumbelina, dünyanın en küçük atı olarak kayıtlara geçmiştir.

Dünyanın En Küçük Kertenkelesi

Sphaerodactylus ariasae – Dünyanın En Küçük Kertenkelesi

İlk kez Dominik Cumhuriyeti’nde keşfedilen bu kertenkele türü dünyanın en küçük kertenkelesi unvanını elinde bulunduruyor. Kayıtlara geçmiş en küçük kertenkele 14 milimetre boyuna sahiptir.

Dünyanın En Küçük Köpekbalığı

Dünyanın En Küçük Köpekbalığı

Ortalama 20 santimetre uzunluğuna sahip bu köpekbalığı türü ilk olarak Güney Amerika’da, okyanusun 500 metre derinlerinde keşfedildi. Bu tür hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da bir insan eline kolayca sığabildiği görülmektedir.

Dünyanın En Küçük Antilopu

Dünyanın En Küçük Antilopu

Dünyanın en küçük antilopu olarak kabul edilen bu tür ortalama 25 cm boyunda ve 2,5 kilogram ağırlığındadır. Genellikle Gine ve Hindistan gibi bölgelerde karşımıza çıkmaktadırlar.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap