Anasayfa » Uber Nasıl Ortaya Çıktı?

Uber Nasıl Ortaya Çıktı?

by Baris

Uber Nasıl Ortaya Çıktı? – Dünya devlerinden biri haline gelen, sektörünün öncüsü konumunda olan “Uber Nasıl Ortaya Çıktı?” sizler için araştırıp, derledik.

California Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan Travis Kalanick, ilk projesi olan Peer to peer dosya paylaşım hizmeti olan Scour Inc. ‘yi kurdu. Fakat aradan çok zaman geçmeden Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) ve Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (NMPA) tarafından telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Scour Inc. ‘ye davalar açıldı ve şirket iflas etmekten kurtulamadı. 

Travis Kalanick, 2001 yılındade Scour Inc. ‘deki aynı ekiple birlikte aynı hizmeti veren Red Swoosh isimli başka bir şirket kurdu. Fakat bu kez yaşanan olumsuzlukların üstesinden gelmeyi başaran ve internet üzerinde artan bant genişliği verimliliğinden yararlanan şirketin haklarında dava açılmadı. Şirket 2007 yılında, Akamai Technologies şirketi tarafından tarafında 19 milyon dolara satın alındı.

2009 yılında Stumbleupon’ın kurucu ortaklarından biri olan ve 2015 yılındae şirketin geri kalan bütün hisselerini de satın alan Kanadalı girişimci Garrett Camp ile tanışan Travis Kalanick, Garrett ile birlikte araç kiralama ve kullanımı hizmetleri için araç sürücüleri ile yolcuları birbirine bağlayan uygulama Uber’i hayata geçirdi. 

Aslında her ne kadar kuruluş yılı olarak kayıtlarda 2009 olarak kabul geçse de Uber’in tam anlamıyla faaliyetlerine başlaması 2011 yılını bulmuştur. Bu 2 yıl boyunca Kalanick ve Camp ikilisi kendilerini yazılım geliştirme, yatırımcı bulma gibi konulara yoğunluk vermişlerdir. Sonuç olarak 2011 yılında resmi olarak tanıtılan Uber; CEO olarak Ryan Graves’i işe alsa da kısa bir süre sonra CEO’luk koltuğuna kurucu ortaklardan olan Travis Kalanick geçmiştir.

“İstenilen zaman, istenilen yerde konforlu araç sağlama” mottosuyla sektöre atılan şirket, 2010 yılının Ekim ayında melek yatırımcılardan tam 1.25 Milyon Dolar topladıktan sonra Şubat 2011’de Benchmark Capital’dan 11 Milyon Dolarlık bir yatırım daha alarak gelişimine son hız devam etti. Kısa bir süre içerisinde oldukça iyi bir popülariteye ulaşan Uber; 2011 yılı sonunda 44,5 milyon dolarlık sermaye elde etmeyi başarmıştır.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi