9GAG Nasıl Ortaya Çıktı?

Baris
Okuma Süresi: 2 Dakika

9GAG Nasıl Ortaya Çıktı? – Hemen hemen bütün bilgisayar kullanıcılarının evde, iş yerinde, okulda boş zamanlarında eğlenerek vakit geçirmek için ziyaret ettiği 9GAG nasıl ortaya çıktı, nasıl dünya çapında bu kadar büyük bir eğlence sitesine dönüştüğünü sizin için araştırıp, derledik.

9GAG sitesi 2008 yılında Hong Kong Üniversitesi öğrencisi Ray CHAN ,erkek kardeşi Chris CHAN ve onun arkadaşları tarafından klasikleşmiş sosyal medyaya sitelerine alternatif bir sosyal medya yaratmak amacıyla kurulmuştur. Şirketin kuruluş mottosu Sadece Eğlence” olarak tanımlanmıştır. 9GAG’in kurucuları siteyi ilk zamanlar 500 Startups isimli kuruluş için portfolyolarını geliştirme amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Yaz döneminde, 9GAG ekibi StartupQuote ve Songboard dahil başka girişimlerde de boy göstermişlerdir. 500 Startups programında site gözetime alınır ve kuluçkadayken 9GAG aylık 70 milyon tekil kullanıcı seviyesine ulaşır. Bu istatistiklere ulaşan 9GAG kurucuları, ellerinde bulunan tüm projeleri bir kenara bırakır ve sadece 9GAG için çalışmaya başlarlar. 500 Startups ise verdiği yardımlardan dolayı mükâfatlandırılır.

2012 yılının Haziran ayında 9GAG öncü yatırımcılara ek olarak True Ventures ve Greycroft Partners de dahil olmak üzere tam 2.8 milyon $ yatırım alır. Yatırımlarla birlikte gelişimini sürekli katlayan 9GAG; İOS , Android, Windows Phone 8 ve BlackBerry 10 için uygulama çıkartır.

9GAG yeniliklerine devam ederek kullanıcıların kendi hesaplarıyla giriş  yaparak diğer kullanıcılarla mesajlaşabileceği  9CHAT‘i yayınlamıştır ve bu uygulamadaki  grup mesajlaşma özelliği sayesinde sitenin popülaritesi zirve noktalara ulaşmıştır. Ocak 2015’te ise 9GAG ilk defa kendi adına olan 9GAG Redhead Redemption oyununu piyasaya sürmüştür. Sitedeki içerikler farklı kategorilere ayrılarak kullanıcıların ilgi duyduğu içeriklere ulaşması kolaylaştırılmıştır.(Hot, Trending, Fresh, TV, Girl, Comic, NSFW, Cosplay, Geeky, Timely, Meme, WTF). Sosyal medya sitelerinde “internet memes” olarak geçen bu içerikler iyi veya kötü oylanarak sitenin gündeminde kendilerine yer bulmaya çalışırlar ve sonrasında kullanıcılar tarafından popülarite seviyesine göre yorumlanırlar.

9GAG sitesinin kendine özgü kültürü vardır. Kullanıcıları “Gaggers” olarak tanımlanır ve kullanıcıların büyük bölümü siteye iş yerleri ve okullardan bağlanmaktadır.

“9GAG insanların zaman öldürmek ve biraz gülmek için baktığı yer.”

CEO Ray Chan
Yazıyı Paylaş
Yorum Yap