Anasayfa » YouTube Nasıl Ortaya Çıktı?

YouTube Nasıl Ortaya Çıktı?

by Baris

YouTube Nasıl Ortaya Çıktı? – 15 Şubat 2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı (Steve, Chad ve Jawed) tarafından kurulan ve “Broadcast Yourself” sloganıyla hayatımıza giren en büyük video paylaşım sitesi YouTube, nasıl ortaya çıktı?

YouTube, eski PayPal çalışanı olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kurulmuş bir video paylaşım sitesidir. Hurley Indiana University of Pennsylvania ‘da Tasarım, Chen ve Karim ise University of Illinois at Urbana Champaign‘ de  Bilgisayar Bilimi bölümünden mezun olmuştur.

Medyada sıkça karşımıza çıkan bir hikayeye göre, Hurley ve Chen 2005 yılının ilk aylarında YouTube sitesini kurma fikrini geliştirdi. Bu fikrin ortaya çıkmasına sebep olan olay Chen’in San Francisco’daki apartmanında verilen bir akşam yemeği partisi esnasında bir çok video çekmeleri ve bu videoların paylaşımında yaşadıkları sorunlardı. Karim bu partiye katılamadı ve olayların da bu şekilde gelişmediğini söyledi. Ama Chen verdiği bir demeçte Youtube fikrinin bir akşam yemeği partisi esnasında bulunduğunu onayladı.

Karime göre ise çıkış hikayesi bambaşka. Güncel olayların online videolarını bulmanın zorluğu nedeniyle bu tarz bir projenin ortaya çıktığı yönünde. Hurley ve Chen, YouTube fikrinin ortaya çıkış esasının bir çevrimiçi arkadaşlık platformunun video versiyonunu kurma fikri olduğu belirttiler. Ve “Hot or Not” isimli siteden ilham aldıklarını sözlerine eklediler.

YouTube ilk zamanlarda girişimçi finansmanı ile hayat bulan bir teknolojiydi. 11.5 Milyon Dolarlık ilk yatırımını Kasım 2005 ve Nisan 2006 arasında Sequoia Capital şirketi tarafından aldı. YouTube’un ilk yıllardaki yönetim merkezi San Mateo şehrindeki bir pizzacı ve Japon restorantının yukarısındaydı.

Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube günümüzde Google’ın yan kuruluşlarından biri olarak faaliyetine devam etmektedir ve yeni ofisi Amerika Birleşik Devletleri’deki San Bruno, Kaliforniya şehrindedir.

YouTube platformuna yüklenen ilk video, sitenin ortak kurucularından Jawed Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde çekip paylaştığı ‘Me at The Zoo’ isimli videosudur.
YouTube şuan da kullanıcılarına 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p ve 4K  izleme seçenekleri sunmaktadır. Son zamanlarda ise son teknoloji olan 8K sistemi beta olarak aktif edilip kullanılmaya başlanmıştır.

YouTube’nin şu anda ki Ceosu  Susan Wojcicki‘dir.

Son araştırma verilerine göre Youtube sitesini;

 • Aylık 1,9 milyar kişi ziyaret ediyor.
 • Günlük aktif kullanıcı sayısı 30 milyonu aşmaktadır.
 • 1 günde izlenen video sayısı ortalama 5 milyardır.
 • Böyle giderse 2022 yılında internet kullanıcılarının %82’si Youtube’a girecek.
 • 18-24 yaş arası gençlerin %96’sı Youtube kullanıyor.
 • 91 ülkede, 80 farklı dilde yayın yapıyor
 • Youtube’u en çok ziyaret eden ülke %15,8 ile ABD‘dir. Hindistan %8.2 ile ikinci, Japonya ise %4,6 ile üçüncü sıradadır.
 • İnsanlar her gün yaklaşık 40 dakika Youtube’da vakit harcıyor.
 • Dakikada yüklenen video sayısı toplamda 300 saate denk gelmektedir.
 • Google’da en çok aranan ikinci mecradır.
 • Mobil izlenme oranı %70’tir.
 • Mobil kullanım 16-24 yaş arasında %46’dır.
 • 2017 ve 2018 yıllarında müziklerin videolarının izlenmesi %70 artmıştır.
 • 18 yaş civarındaki gençlerin %70’i Youtube’a bir şeyler öğrenmek için giriyor.

Ana Sayfaya Dön.

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi