WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?

Baris
Okuma Süresi: 5 Dakika

WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı? – 1 Şubat 2016 tarihinde tam 1 Milyar etkin kullanıcıya ulaştığını duyuran WhatsApp Inc. hakkında küçük bir araştırma yaptık ve sizin için “WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?” bunu derledik.

WhatsApp Messenger, akıllı mobil cihazlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia gibi bütün akıllı telefonlarla uyumlu olan uygulama, mobil veri ya da WiFi Internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcılar arası iletişimi sağlar. İnsanların birbirlerine ücretsiz bir şekilde resim, video göndermesine ve ücretsiz arama ve sesli, yazılı mesaj göndermesine olanak sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Brian Acton ve Jan Koum tarafından ABD’de, Kaliforniya eyaletindeki kurulmuştur.

Jan Koum Kimdir?

Jan Koum Ukrayna doğmuş bir Amerikan internet girişimcisi ve bilgisayar mühendisidir. Brian Acton ile WhatsApp’ı kurarak onunla birlikte CEO’luk yaptı

Ukrayna’da ki anti-semitist havadan yorulan ailesiyle birlikte 1992’de ABD’ye göç etti. İlk dönemler annesi bebek bakıcılığı yapıyor, 16 yaşındaki Koum ise okuldan sonra bir markette yerleri süpürerek para kazanıyordu. Devletten yemek fişi almak için saatlerce kuyrukta beklediği oluyordu.

Koum, 18 yaşına geldiğinde programlama ile tanışıp, ilgilenmeye başladı. San Jose Eyalet Üniversitesi’nde bir yandan eğitimini sürdürürken aynı zamanda bir güvenlik denetleyicisi olarak Ernst & Young’da çalıştı. Burada çalıştığı dönemde Brian Acton ile yolları kesişti ve kısa bir süre sonra altyapı mühendisi olarak “Yahoo!” şirketinde işe alındı. Sonraki dokuz yıl boyunca, Yahoo’da çalışmaya devam etti.

1997 yılında babasını, 2000 yılında annesini kaybeden Koum, gördüğü üniversite eğitimini yarım bıraktı. 2007 yılına geldiğimizde ise Brian Acton ile birlikte Yahoo!’dan istifa ettiler.

Brian Acton Kimdir?

Brian Acton, 1972 yılında Amerika’nın Michigan Eyaletinde doğan Amerikalı bilgisayar programcısı ve internet girişimcisi. Acton, 1994 yılında Stanfort Üniversitesi’nin, Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu. Apple Inc. ve Adobe Systems ve Rockwell International gibi büyük şirketlerde görev yapan Acton, 1996 yılında Yahoo Inc’in 44. çalışanı oldu.

Brian Acton 2007 yılında Yahoo’daki işinden ayrıldı ve iki yıllık bir tatil dönemi geçirdi. Tatil süresince snowboard, golf ve frizbi gibi sporlarla ilgilendi. Geçirmiş olduğu iki yıllık tatilin ardından önce Facebook’a daha sonra ise Twitter’a iş başvurusunda bulundu fakat buradaki iş başvuruları reddedildi.

Koum, 2009 yılına girildiğinde Yahoo’daki kazançlarından elde ettiği paranın sonuna gelmeye başladığı sıralarda bir iPhone satın aldı. ”Nasıl para kazanacağım?” diye düşünürken AppStore’un yepyeni bir endüstri yaratacağını keşfetti ve Rus arkadaşlarından Alex Fishman‘a güzel bir uygulama fikri olduğunu söyledi.

Koum sistemin arka plan kodlamasını yapabileceğini ancak bir iPhone yazılımcısına ihtiyacı olduğunu söyleyince, Rus arkadaşı Fishman, “rentacoder.com” sitesi aracılığıyla başka bir Rus arkadaşı olan Koum’u tanıştırdı.

İlk kodlamaların tamamlanmasıyla ortaya çıkan WhatsApp sürekli çöküyor veya takılıyorken uygulamayı sadece Koum’un Rus arkadaşları ile Brian Acton kullanıyordu.

Koum tam pes edip bir işe başvurmaya hazırlanırken onu durduran Acton olmuştur ve şu sözleri söylemiştir:

“Şu an bundan vazgeçersen çok büyük bir salaksın demektir. Kendine birkaç ay daha şans tanı.”

Jan Koum

WhatsApp İstatistikleri

Kısa bir süre içerisinde oldukça büyük bir popülariteye ulaşan WhatsApp Messenger üzerinden gerçekleşen iletişim trafiği Ağustos 2012’den Ocak 2013’e kadar %75 oranında artmıştır. 2012 yılına geldiğimizde ise toplamda %500’e ulaşmıştır. Dünyada etkin kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasında yerini almıştır.

WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı

WhatsApp, Facebook tarafından 4 Milyar Dolar nakit para, 12 Milyar Dolar hisse senedi ve 3 Milyar Dolar sınırlandırılmış hisse senedi karşılığında satın alınmıştır. Mark Zuckerberg’in 1 Şubat 2016 tarihli açıklamasına göre WhatsApp, Facebooka’ katıldığında bu yana iki katından daha fazla kullanıcıya ulaştı. İşte WhatsApp’ın ulaştığı son rakamlar

Koum 2014 yılında en fazla yedi buçuk milyar dolar tahmini değeri ile Forbes-Amerikanın En Zengin 400 Kişisi listesine 62. sıradan girmiştir.

Jan Koum şu anda Whatsapp Ceo’su görevini üstleniyor ve Facebook yönetim kurulu üyeliğinde bulunuyor. Koum’un hâlâ hafif bir aksanı var. Boş vakitlerini genelde rap müzik dinleyerek ve boks dersleri alarak geçiriyor. İş yerinde ise kapüşonlu ceket ve çıplak ayakla dolaşıyor. WhatsApp’in mutevazı ofisinin kapısında şirketin isminin bile yazmamasıyla ilgili olarak şunları diyor:

“Tabela koymak için bir neden göremiyorum. Sadece ego şişirmesi. Hepimiz nerede çalıştığımızı biliyoruz”

Jan Koum

WhatsApp yatırımcısı Sequoia Capital, Tumblr’da yayınladığı bir mesajda Koum’un sohbete odaklanmasının nedenini  16 yaşında ABD’ye göç etmiş bir insanın Rusya ve Ukrayna’daki akrabaları ile bağlantıda kalma isteği olarak değerlendirmiştir.

Ana Sayfaya Dön.

Yazıyı Paylaş
Yorum Yap