Anasayfa » VDS Nedir, Dedicated Server Nedir?
vds-nedir

VDS Nedir, Dedicated Server Nedir?

by Baris


İnternet siteleriyle ilgilenen ve siteleri için barındırma alanı arayan birçok kişinin aklına VPS Nedir? ve VDS Nedir? gibi sorular gelmektedir. Bu konuyla ilgili yazılan yazılarda pek detaylı olmamakla beraber, sadece üzerinden geçilmiştir. Ben de bu yazımda anlamı ve mantığı az bilinen bu iki kısaltmanın ne olduğundan ve aralarındaki farklardan bahsedeceğim.

VPS ile VDS arasındaki farklara, kısa bir şekilde paylaşımsız sunucu (dedicated server) tipinden bahsederek gireceğiz. Özellikle öncelikle paylaşımsız sunucu konusuna değinmemin sebebi,  dedicated server tabirinin tam bir Türkçe karşılığının olmamasıdır. Bu nedenle paylaşımsız sunucu tabirini özellikle vurgulamak istedim. Böylelikle bu konuyu sizlerin de yorumuna açmış oluruz. Hangi tabirin daha çok kullanılması gerektiğine beraber karar verelim istiyorum.

Öncelikle VPS hizmetlerinin, paylaşımlı hostinglere göre bir miktar daha pahalı olduğunu belirtelim. Eğer siz daha uygun fiyatlara daha profesyonel hosting firmaları arıyorsanız,sizler için önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili oldukça kapsamlı bir yazı yazacağım.

VPS ve VDS sunucular, genellikle ufak çaplı işlerde veya oyun sunucuları için kullanılmaktadır. Büyük ölçekli projelerinizde ya da çok fazla ziyaretçi alan web sitelerinizde Paylaşımsız Sunucuları veya Paylaşımsız Bayi (Dedicated Reseller) hizmetlerini seçmeniz sizin için oldukça verimli olacaktır.

Paylaşımsız Sunucu

Burada Paylaşımsız Sunucu kavramını biraz açmamız gerekli. Bu sunucular fiziksel olarak gerçek sunucudur diyebiliriz. İstediğiniz işletim sistemiyle kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra istediğiniz her tür işi kolay, hızlı ve sorunsuz bir biçimde yerine getirmenize olanak sağlarlar. Paylaşımsız Sunucular, Sanal Sunuculara göre sadece 3. Parti yazılımların (PHP, MySql vb) uygulamalarını paylaşırlar. Sanal sunucular gibi donanımsal paylaşım yapamazsınız. Böylece performansınız yükselir ve daha kararlı sonuçlar alabilirsiniz. Mevcut bütün internet sunucuları, Paylaşımsız Sunucular üzerine kurularak satışı gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki verilen örneklerde de görüleceği gibi VPS ve VDS gibi Paylaşımsız Sunucuların çalışma alanları çok farklı olabilir.

VPS Nedir?

“VPS Nedir?” sorusunun cevabı özetle, VPS (Virtual Private Server) sanal bir sunucudur. Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelir. “VPS” sunucular, aynı donanım üzerinde (ortak işlemci, ortak disk, ortak ram) çalışmaktadır. Buna rağmen sistemler birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Sanal sunucular ile sanal olmayan sunucuların farkı, sanal sunucuda bir sunucuyu birden fazla kişi kullanabilmektedir.

VDS Nedir?

“VDS nedir?” sorusunun cevabına gelecek olursak; VDS (Virtual Dedicated Server) sunucular da VPS’ler gibi sanal sunuculardır. VDS’ler aynı donanımı kullansalar bile VPS’ler gibi aynı işletim sistemini kullanmak zorunda değillerdir. VDS’ler her kullanıcının istediği işletim sistemini kurma olanağı sağlar. Böylece sanal kısıtlama yazılımsal olarak ortadan kaldırılmış olur.

sunucu-odası

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu olarak tanımladığımız sunucu tipi, vmware, virtuozzo, Microsoft Virtual Server, XenSource, HyperVM, OpenVZ gibi sanallaştırma programları kullanılarak oluşturulurlar. İçerisinde istediğiniz uygulamaları (Web Server, Dns Server, Mail Hosting , Radyo ve IRCd Hosting) gerçek bir Paylaşımsız Sunucudaki fiyatın neredeyse dörtte biri fiyata gerçekleştirebilirsiniz. Maliyetinin bu denli düşük olması neden bu kadar çok tutulduğunu bizlere göstermiş olur. Fakat sonuçta bu sunucuların sanal olması ve donanımını diğer sanal sunucularla paylaşması, bu sunucuları küçük ölçekli işler için ideal hale getirirken büyük projelerinizde sorunlar yaratabilir.

Bir Sanal Sunucuda neler yapılabilir?

  • Bireysel ve Kurumsal Hosting Paketleri oluşturarak bunların satışını yapabilir ya da yayınlayabilirsiniz.
  • Oyun sunucusu olarak kullanabilirsiniz.
  • Voip yazılımlar kullanarak kurumsal firmaları birbirine bağlayabilirsiniz.
  • Radyo ve IRCd gibi 3. Parti yazılımlarla müşterilerinizi daha çok memnun edebilirsiniz.
  • Sanal Sunucuları Yükleme (Upload) ve İndirme (Download) işlemlerinde, yüksek bağlantı hızlı sanal sunucularda, dosya dizini olarak kullanabilirsiniz.
  • E-posta ve Dns sunucu olarak kullanabilirsiniz, bu alandaki tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazıda en çok adını duyduğunuz sunucu türlerine (VDS, VPS ve Paylaşımsız Sunucular) değindik. Projeleriniz için en uygununun hangisi olduğuna karar vermek sizin tercihlerinize bağlı. Aklınıza takılan her türlü soruyu aşağıdaki yorum alanını kullanarak dile getirebilirsiniz. Elimden geldiği kadarıyla sizlere karar verme aşamasında yardımcı olmaya çalışacağım.

Saygılar, sevgiler…

Ana Sayfaya Dön

İlgini Çekebilir

Leave a Comment

Sonra Bakarım – Sosyal İçerik Platformu


Bütün Hakları Mahfuzdur ve Mahfuz Acı Verir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Kabul Et Detaylı Bilgi